تشویق کودک

نیاز به تشویق 

نیاز به تشویق از تمایلات فطری هر انسان است. تشویق یکی از ابزار مهم تربیت است که مربی و والدین می توانند از آن بهره گیرند و کودک را به کارهای نیک علاقه مند سازند.
کودک در سایه تشویق، از بسیاری از خواسته های خود چشم می پوشد و به راهی که مورد نظر مربی و والدین است، قدم می گذارد.

شیوه تشویق

تشویق گاهی زبانی است که با دلجویی و بیان جملات محبت آمیز، رفتار و گفتار کودک را مورد تشویق قرار می گیرد و او  به کار و راهش دلگرم و امیدوار می شود.  
گاهی عملی است که مربی یا والدین انجام میدهند مانند: به آغوش گرفتن کودک و نوازش او و نگاه توأم با لبخند و خرید شکلات، اسباب بازی، لباس، گردش و … .
نکته لازم به تذکر این است که در نوع و شیوه تشویق باید سن و درک کودک را مورد توجه قرار داد و تشویق را به موازات نوع عمل و درک او تغییر داد.
به عنوان مثال: یک کودک ۳ـ ۴ ساله ،بهترین تشویق برای او، یک شکلات است و برای یک نوجوان ۱۴ـ ۱۵ ساله، خرید وسیله ای که مدتهاست احتیاج دارد می تواند ارزنده ترین تشویق باشد.
می توانید این 60 جمله مثبت را بخوانید و از آنها برای افزایش انگیزش و اعتماد به نفس کودکتان استفاده کنید. 

آثار تشویق

۱ـ تشویق، خستگی و نومیدی را از کودک دور می سازد و او را نسبت به هدف و راهی که انتخاب کرده است، امیدوار می سازد.
۲ـ کودک با تحسین و تشویق، در صدد اصلاح ناسازگاریها و نقاط منفی اخلاقی خود برمی آید و بسیاری از شیوه های غلط رفتاری خود را اصلاح می کند.
۳ـ تحسین رفتار و گفتار کودک باعث می شود که در سر دو راهی ها سرگردان نشود و در کاری که انجام می دهد، کوشاتر و جدی تر باشد.

نکاتی پیرامون تشویق

۱ـ هنگام تشویق، کودک باید بفهمد که به چه جهت مورد تحسین قرار گرفته است.
۲ـ تشویق باید هر چند وقت یک بار و در برابر کارهای برجسته کودک باشد، نه به صورت همیشگی و برای هر کاری؛ زیرا در این صورت، تشویق تأثیر خود را از دست خواهد داد.
۳ـ تشویق نباید از حد اعتدال تجاوز کند، زیرا ممکن است کودک را به خودبینی و خودستایی گرفتار کند.

ما را به دیگران معرفی کنید!