-
ارزیابی جامع نوجوانان
-

ارزیابی جامع نوجوانان

نوجوانی دوران گذار است از کودکی به بزرگسالی که با پیچ و خمهای فراوانی همراه می شود. در نوجوانی فرد شاهد تغییرات عمده زیستی (فیزیکی)، اجتماعی و روانشناختی است. مسائل بلوغ، روابط اجتماعی، مهم شدن چشم اندازهای فردی، شکل گیری اولین نشانه های روابط عاطفی و احساسی، احساس استقلال و اهمیت به خود به عنوان وجودی مستقل و ویژه و بسیاری دیگر از حیث همین تغییرات عمده است.
بنابراین همواره این دوران با چالشهایی متنوع و متفاوت برای نوجوان و خانواده او همراه می شود، که متاسفانه در بسیاری از موارد به علت عدم آگاهی خانواده در برخورد صحیح و داشتن تعاملی مثبت و پیش برنده با نوجوان، مسائل تبدیل به بحرانهای ادامه دار خواهد شد.
اما در این دوران، وجود برخی نشانه های مستمر و تکرار شونده در رفتار و عملکرد نوجوان می بایست بسیار جدی تلقی شود و والدین می بایست از کمک متخصصین برای اینکه فرزندشان به سلامت از این راه عبور کند، استفاده نمایند.
اگر فرزند نوجوان شما در مقطع متوسطه نشانه های زیر را به صورت مستمر و تکرار شونده در رفتار و عملکردش دارد می توانید از طریق ارزیابی جامع و سپس مداخلات موثر پردازشگر هوشمند در کوشا، به او کمک کنید:
1. نمیتواند برای فعالیت های روزانه اش برنامه ریزی کند.
2. برای انجام امور متفاوت، تمرکز لازم را ندارد.
3. به روش های عجیبی درس می خواند که اغلب هم بازدهی برای او ندارد.
4. حواسش به طور مداوم پرت می شود.
5. مدام از شاخه ای به شاخه دیگر می پرد و نمی داند که چه میخواهد .
6. در حین انجام فعالیت خاص با شنیدن کوچکترین صدایی واکنش نشان می دهد.
7. علی رغم اینکه تلاشگر است اما به نتیجه مطلوب نمیرسد.
8. از خودش ناراضی است و اذعان می کند و به همین علت هم خسته و بی انگیزه است.
9. با چالش جدی اعتماد به نفس مواجه شده است.
و البته بسیاری از موارد دیگر که شما همواره به صورت تکرار شونده شاهد آنها هستید، بدانید که فرزندتان قطعا نیاز به کمک متخصصین دارد. کاردرمانی کوشا در راستای اعتلای آگاهی شما والدین، نسبت به وضعیت عملکردهای اجرایی، رفتاری و انطباقی فرزندتان و کمک به او برای استفاده بهینه از توانمندیهایش، از ارزیابی جامع نوجوانان، به وسیله “پردازشگر هوشمند” ، استفاده می نماید.
بر اساس نتیجه ارزیابی و رتبه فرزند شما، مداخلات درمانی و مشاوره ای جهت حل و فصل مسائل برای او آغاز خواهد شد. مهمترین مساله این است که روند تغییرات به صورت کمی قابل ارائه خواهد بود و درمانگر با توجه به نتیجه نمرات و تغییرات، طرح درمان را ادامه می دهد تا جایی که فرد به نقطه مطلوب برسد. البته خود نوجوان هم به سرعت متوجه تغییرات مثبت خواهد شد.
ابعاد اصلی ارزیابی جامع نوجوانان در کاردرمانی کوشا:
1. ارزیابی مهارتهای مربوط به توجه و تمرکز
2. ارزیابی مهارتهای پردازش شنیداری و دیداری
3. ارزیابی مهارتهای حرکتی، هماهنگی ها و تعادل
4. ارزیابی مهارتهای رفتاری و اجتماعی

بنابراین چنانچه در ارزیابی عمومی خود از فرزندتان ابهام و یا نقاط نگران کننده ای دارید و یا حتی برای اینکه از وضعیت عملکردهای او آگاه شده و اطمینان حاصل نمایید، فرصت را از دست ندهید و با ما تماس بگیرید. همچنین شما می توانید سوالات خود را در خصوص عملکرهای اجرایی و رفتاری فرزندتان در مشاوره آنلاین کوشا مطرح کنید، کاردرمانگران کوشا به شما پاسخ خواهند داد. ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. بازیها و نکات کاربردی بسیاری، ویژه والدین و مربیان و آموزگاران در کانال تلگرام کوشا منتشر شده است .

ما را به دیگران معرفی کنید!