مهارتهای رشدی کودکان در دوران کرونا افت می کند

والدین عزیز بیماری کرونا و شرایط قرنطینه قطعا بر عملکردهای اجرایی و رفتاری کودکان تاثیر میگذارد.

چرا کرونا بر رشد کودکان تاثیر منفی گذاشته است

  • کودکی که با همسالانش بازی نمیکند
  •  به مدرسه و مهدکودک نمی رود
  • تحرک لازم را نمی تواند در خانه داشته باشد
  • ارتباط کلامی و احساسی او با دیگران محدود شده است
  • اطلاعات دریافتی او از محیط پیرامون و طبیعت کم شده است
  • و متاسفانه استفاده او از تبلت و موبایل و تلویزیون چند برابر شده است

و همه این اتفاقات در جریان روند طبیعی رشد او پیش آمده است بله قطعا دچار اشکالات بسیاری خواهد شد.

چگونه بر روند رشد آسیب رسانده است

عملکردهای اجرایی او از جمله مهارتهای حرکتی، ذهنی و ادراکی، مهارتهای پردازشی و … افت خواهد کرد که نتیجه این افت را شما می توانید در افت مهارتهای رفتاری او مشاهده کنید؛ پرخاش می کند، کم صبر شده است، فریاد میزند، با شما همکاری نمی کند، بهانه گیر می شود، حسادت می ورزد و بسیاری از موارد دیگر که احتمالا مشاهده می کنید.

افت عملکرد و رفتار کودک نشان می دهد

بروز این رفتارها در کودک شما یعنی شما نتوانسته اید به درستی محیط را برای تداوم رشد فرزندتان تجهیز نمایید. یعنی داده هایی را که تا قبل از محیط خود دریافت میکرده و در جریان دریافت و پردازش این داده ها روند رشد او در بستری طبیعی تداوم داشته است هم اکنون دیگر به مانند گذشته و با آن کیفیت دریافت نمی کند. 

چه باید کرد؟

باید در این دوران به فرزندانتان کمک کنید و فضا و محیط را به گونه ای آماده سازید که کمترین آسیب را ببیند؛ با او صحبت کنید، بازی کنید، فعالیتهای حرکتی و ورزشی منظم داشته باشید تا از این طریق به روند رشد کودکان آسیب کمتری وارد شود. 

اگر شاهد تداوم نشانه ها هستید حتما کمک بگیرید

اگر شما هم شاهد این افت در فرزندتان هستید به گونه ای که تداوم یافته و تشدید شده است، حتما با یک ارزیابی جامع و دقیق کاردرمانی و ریشه یابی اصولی اشکالات در مرکز کاردرمانی کوشا، به دنبال توانمندسازی و رفع موانع باشید و کودکتان را به حال خود رها نکنید ، این روزها میگذرد اما با افزایش سن گرفتاریها قطعا بزرگتر و توانمندسازی کودکان دشوارتر خواهد شد.

ما را به دیگران معرفی کنید!