روشهای جدید درمان لکنت

 چنانچه فردي از هر 100 كلمه اي كه سخن مي گويد در 10 يا بيشتر از 10 كلمه دچار نارواني شود، لكنت دارد. لكنت انواع مختلفي دارد. اولين علتي كه ميتواند باعث لكنت شود اشكالات نورولوژيك و ضربه هاي مغزي است. دومين عامل علل سايكولوژيك است كه فرد بدليل يك بيماري رواني دچار لكنت مي شود و سومين دسته كه پيچيده ترين نوع هم مي باشد، لكنت رشدي است و در طول سالهاي اوليه رشد زبان يعني 2 تا 7 سال بوجود امده و علت آن اختلال كاركرد عصبي و عضلاني است و نه يك اختلال عاطفي رواني. در واقع با گذشت زمان و رشد لكنت اضطراب و ضعف در خودباوري بوجود مي آيد.

روشهاي درماني:  تاكنون درمانها ي زيادي براي رفع لكنت ارائه شده است. بقراط خشكي زبان را علت بروز لكنت مي دانست و از طريق دارو ان را كنترل مي كرد. در قرن 16 ميلادي در ايتاليا با ابزارهايي پشت گوشها و گردن را سوراخ كرده و مي سوزاندند. در قرن 19 ميلادي نيز جراحي زبان، بند زير زبان و زبان كوچك معمول بوده است كه متاسفانه هنوز هم بعضي از پزشكان در قرن 21 با وجود دستيابي به امكانات جديد اين عمل ها را تكرار مي نمايند: كه بعضا نقايص جبران ناپذيري براي افراد بوجود مي اورد. دارو درماني فيزيكي از روشهاي معمول است كه اكثرا از داروهاي ضد سايكوز مثل هالوپريدول و ضد افسردگي مثل مپروبامات، كاربامازپين و يا داروي پروپرانولول استفاده مي گردد. اما مروري انتقادي بر مقالات نشان داده است در تمام نمونه ها مدت كوتاهي پس از قطع دارو لكنت زبان بازگشته و حتي در افراد مستعد ، خود اين داروها منجر به بروز لكنت مي گردد.

اما روشهاي جديد بر استفاده از دستگاههاي الكترونيكي جديدي تاكيد دارند كه در كاهش و از بين بردن لكنت موفقيت خوبي بدست اورده اند.چارلز ون رايپر در سال 1974 تجهيزات بيوفيدبكي را معرفي نمود كه باعث رواني كامل گفتار در بزرگسالان لكنتي پس از چند ساعت استفاده مي شدند. زيرا فشار هوا در دهان و ريه و تنش عضلات توسط اين دستگاه مورد بازبيني قرار گرفته و در نتيجه موجب تقويت يا تنبيه لكنتي براي انجام حركات عضلاني صحيح مي گردد. به نظر وي براي درمان 3 كار بايد انجام داد:

فرد بايد نسبت به ترس يا اضطراب از وقوع لكنت حساسيت زدايي شود.

فرد بايد مهارتهاي حركتي مربوط به گفتار را فرا گيرد.

فرد بايد ماههايي را صرف استفاده صحيح از مهارتهاي حركتي گفتار روان نمايد تا گفتارش بدرستي بازبيني شده و ثبات پيدا كند.

به نظر وي فرد لكنتي بايد روزي حداقل 6 ساعت اين مهارتها را تمرين نمايد تا به تدريج بصورت اتوماتيك و خودكار درايند و هرچه بيشتر صحبت كند به نفعش است. فرد باید زیر نظر گفتاردرمانگر باشد.

مطالب مرتبط

چگونه ميتوان خطر ابتلا به لكنت را كاهش داد؟

چه زمانی باید به گفتاردرمانگر مراجعه نمایید؟

ما را به دیگران معرفی نمائید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •