فرزندم لکنت دارد

اولين و مهمترين قدم، پذيرش مشكل كودك است. بنابراين نبايد هيچ گاه كودك را سرزنش كرد. اگر كودك از اشكال گفتاريش آگاه نيست، البته با توجه به سن او، اصلاً نبايد او را مطلع ساخت(مگر در سنینی که رشد و شناخت کافی را از درک مشکل دارد).
نکته مهم این است که اولين تغيير بايد در اطرافيان و محيط كودك صورت گيرد؛ تا اثر مثبت رواني بر كودك داشته باشد. والدین می بایست حتما برای کمک به تعدیل اشکال کودکشان نکات زیر را رعایت کنند: 

مراجعه به گفتاردرمانی

در درجه اول از مشورت یک گفتار درمانگر بهره مند شوید و مراحل درمان را با هماهنگی کامل با درمانگر پیش ببرید. 

تذکر ممنوع است

به جاي اين كه مرتب به كودك تذكر داده شود كه آهسته و خوب حرف بزند؛ والدين بايد شمرده و آهنگين صحبت كنند تا كودك از آنها تقليد نموده و آنها را سر مشق قرار دهد و البته طبق تکنیکی که گفتاردرمانگر به انها گفته است، عمل کنند. 

جملات کوتاه، ساده و رسا

رعایت این مورد مخصوصا براي كودكي كه در حال يادگيري زبان است، بسیار ضروری است. نبايد كلمات و جملات طولاني به كار برد و بين كلمه ها و جملات بايد مكث كرد. کودک باید کاملا متوجه کلام شما بشود، بنابراین رسا و واضح صحبت کنید. 

هرگز صحبتش را قطع یا کامل نکنید

هيچ گاه نبايد ميان حرف كودك پريد و حرف او را قطع كرد. هرگز نبايد به جاي كودك صحبت كرد، بلكه بايد به او فرصت داد كه خودش جمله اش را تمام كند.
بهتر است حالت پرسشي و دستوري گفتار تا حد امكان كاهش يابد؛ زيرا كودك تحت فشار قرار گرفته و مجبور به پاسخگويي مي شود. گاهي اوقات دستورات، معني انتقاد يا قضاوت مي دهند، پس بهتر است از اين الفاظ استفاده گردد: «چطوره بياي با هم مثلا بازي كنيم ؟» يا « نظرت در مورد … چيه؟» 

نشان دهید که کاملا متوجه شده اید

اعتماد به نفس کودک بسیار اهمیت دارد. وقتی ببیند که کاملا متوجه کلام او می شوید اعتماد به نفس بیشتری برای صحبت کردن پیدا می کند. گاهي هم مي توانيد گفته كودك را بعد از تمام شدن صحبتش، تكرار كنيد كه نشان ميدهد كاملا” به صحبتهاي اوگوش كرده ايد.

انتخاب موضوع و هدایت مکالمه با کودک است

موضوع صحبت را كودك بايد انتخاب كند و مكالمه را نيز كنترل نمايد. چون در این شرایط به هیچ عنوان کودک نباید تحت فشار قرار گیرد. بنابراین همان چیزی را که دوست دارد بگوید و او رهبر مکالمه باشد. 

تماس چشمی

با او بايد تماس چشمي خوب برقرار شود . نبايد به نظر برسد كه از او روي برگردانده شده و نگراني و اضطراب وجود دارد.

به مرور زمان با رشد گفتار در كودك و افزايش مهارتهاي زباني وي توسط گفتار درمانگر، از تعداد ناروانيها و تكرار آنها در طول روز كاسته شده و از بين مي روند. چنانچه در خانواده سابقه لكنت وجود داشته باشد یا ناروانيها افزايش يابد يا شواهدي از گوشه گيري و عدم شركت در بازيهاي گروهي و اضطراب مشاهده شود، بهره گیری از مداخلات بازی درمانی و موسیقی درمانی بسیار موثر خواهد بود. 
توجه کنید که درمان لکنت فرایندی زمانبر است و شما در طول این فرایند شاهد افت و خیزهایی خواهید بود. مهم این است که صبور باشید و همکاری کامل را با کودک و درمانگران داشته باشید تا به نتیجه مثبت برسید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!