چگونه به نوزادم در شروع گفتار کمک کنم؟

 یک قانون مهم برای حرف زدن فرزند شما وجود دارد  و آن هم این است که: “هرچه بیشتر مشتاق باشید که نوزادتان حرف زدن را شروع کند بیشتر از کلمات استفاده می کند تا با شما ارتباط برقرار کند.” راهکارهای زیادی برای ترغیب کودکان به حرف زدن وجود دارد. ما در اینجا نکات کلیدی را به شما خواهیم گفت: 

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی خود را با نوزادتان زیاد کنید، به خصوص وقتی که با او حرف می زنید. به این ترتیب می فهمد که حرف ها را شما به او می گویید نه کس دیگری و هنگام حرف زدن شما توجه بیشتری به حرکات دهانتان می کند.

تشویق

او را تشویق کنید تا در مکالمات شرکت کند. وقتی که با او حرف میزنید، به او فرصتی بدهید تا به حرفهایتان واکنش نشان دهد حتی اگر چند ثانیه طول بکشد تا او از خود حرکتی کند، باز هم صبور باشید.

صحبت کنید

تا جایی که ممکن است با او حرف بزنید.حرکات و فعالیت هایتان را به او توضیح دهید و به او کمک کنید تا با اشیای پیرامونش بیشتر آشنا شود.

تلویزیون ممنوع رادیو کمتر

از تلویزیون و رادیو کمتر استفاده کنید تا با توجه کامل باهم ارتباط برقرار کنید و هیچ صدایی مزاحم شما نشود.

تکرار صحیح

بعضی چیزها را تا می توانید برایش تکرار کنید. نوزادان تکرار کردن را بسیار دوست دارند که یک کلمه را بارها و بارها بشنوند؛ حتی قبل از آنکه معنی آن را بفهمند.

آرام باشید

آرام رفتار کنید. یادگیری حرف زدن مسأله ای کاملاً طبیعی و عادی است که در هر صورت با تعاملات روزمره اتفاق می افتد.
بنابراین بدون دستپاچه شدن و از کوره در رفتن، برای به دست آوردن نتیجه، صبورانه و در کمال آرامش حرف زدن با نوزادتان را تمرین کنید.

مراقبت از محیط گفتاری

محیط گفتاری نوزاد بسیار اهمیت دارد، او در معرض چه صداها و نغمه هایی است. بسیار مراقب باشید صدای بلند، تنش و دعوا و فریاد هم بر کلام و هم بر رفتار او تاثیر مخربی می گذارد. 

شعر و قصه بسیار ساده

لازم نیست با او کودکانه حرف بزنید اما بسیار ساده سخن بگویید و شعر ها و داستان های خیلی کوتاه و ساده برایش بخوانید. همراه با خواندن شعر ریتم و نظم هم داشته باشید تا مهارتهای شنیداری اش هم تحریک شود. 

 

با رعایت این نکات می توانید به شروع به موقع گفتار در فرزندتان کمک شایانی بکنید. بدانید که بسیار مهم است که نوزاد شما چه چیزهایی را می شنود و هر چقدر غنی تر گوش کند به رشد هوش کلامی اش بیشتر کمک می شود. 

ما را به دیگران معرفی کنید!