در مورد لکنت بیشتر بدانیم

هر گونه اختلال درجريان  روان گفتار را نارواني گويند. لکنت  عارضه ای است که به صورت مکث های بی جا و بیش از حد بین صداها، کلمات و عبارات؛ یا قفل شدگی  در بیان یک صدا دیده می شود. اما متاسفانه عموم مردم به اشتباه، هر گونه اختلال گفتاری را “لکنت ” می پندارند. 

لکنت به طور معمول در چه زمانی شروع می شود؟

شروع لکنت به طور شایع در سنین 2 تا 7 سالگی است. معمولا بعد از ۱۲ سالگی ابتلا به لکنت زبان دیده نمی شود، مگر در مواردیکه سانحه مغزی جدی اتفاق افتاده باشد. بنابراین لکنت در زمانی که کودک با سرعت زیاد در حال یادگیری زبان است و به شکل تدریجی شروع می شود.

 شیوع لکنت زبان چگونه است؟

میزان شیوع لکنت حدود یک تا دو درصد جمعیت آن جامعه است. پسران نیز سه تا چهار برابر دختران به این عارضه مبتلا می شوند.
در خانواده هایی که پدر یا مادر سابقه لکنت داشته باشند، احتمال ابتلا در فرزندان سه تا پنج برابر بیشتر از خانواده هایی است که در آن ها مشکلی وجود ندارد. موفقیت های آموزشی، شغلی و اجتماعی می توانند تا حدودی تحت تاثیر لکنت قرار گیرند.
با این وجود در طول تاریخ، افراد بر جسته و موفق زیادی وجود داشته اند که بیشتر عمرشان را با این اختلال گفتاری گذرانده اند. از جمله این افراد می توان وینسون چرچیل، سرایوسکی سینوتون، چارلز داروین، ناپلئون اول و تئودور روزولت را نام برد.

علت بروز لکنت چیست؟

واقعیت آن است که لکنت زبان بر اساس متغیرهایی شامل عوامل ژنتیکی، نورولوژیکی و عوامل محیطی که بر هم تاثیر متقابل دارند به وجود می آید. علت عمده نارسايي و كامل نبودن سيستم عصبي- عضلاني در ارتباط با مهارتهاي گفتاري است.
بعضی کودکان برای ابتلا به لکنت زمینه آسیب پذیری موروثی دارند. اضطراب و تنش، باعث تشدید لکنت می شود ولی به نظر نمی رسد که در ایجاد آن نقشی داشته باشد.
عواملی که سبب بروز اختلال می شوند کاملا با عواملی که سبب تداوم و وخامت آن می گردند متفاوتند و این عوامل ثانویه را می توان تحت کنترل قرار داد.

آیا لکنت می تواند پس از یک حادثه غیر منتظره یا ضربه ناگهانی شروع شود؟

در اغلب موارد شروع لکنت مانند بهبودی آن تدریجی است. لکنت به ندرت پس از یک ضربه ناگهانی شروع می شود و اکثر کودکانی که این حوادث یا ضربه های غیر منتظره را تجربه می کنند به لکنت مبتلا نخواهند شد.

پیش آگهی لکنت زبان و سیر آن چگونه است؟

به طور کلی  50 تا 80 درصد تمام کودکان مبتلا به لکنت و بیشتر موارد خفیف به طور خود به خودی بهبود می یابند.
از میان کودکانی که لکنت زبانشان تا بزرگسالی ادامه می یابد، فقط یک سوم موفقیت های شغلی و تحصیلی شان تحت تاثیر قرار می گیرد.
اما در سنین دبستان ممکن است کودک دچار اشکال در برقراری ارتباط با همسن و سالان و مشکلات تحصیلی در اثر اجتناب از صحبت کردن در جمع کلاس شود.
اگر کودک در محدوده سنین پیش دبستانی است و لکنت او به تازگی شروع شده، احتمال موفقیت و بهبودی بالاست ولی در کودکان سنین دبستانی که مدت زیادی است که دچار اختلال هستند، احتمال کمی وجود دارد که روانی گفتار به طور کامل به حالت طبیعی برگردد.
بنابراین شناسایی و مداخله زودرس در این اختلال اهمیت زیادی دارد.

اقدام موثر برای درمان چیست؟

بهره گیری از مداخلات گفتاردرمانی برای کودک بسیار موثر است البته اگر لکنت ریشه اضطرابی و هیجانی داشته باشد، بازی درمانی و موسیقی درمانی بسیار کمک کننده خواهد بود.
در کاردرمانی و گفتاردرمانی کوشا معمولا از ترکیب گفتار، بازی و موسیقی برای بهبود روانی گفتار کودکان استفاده می شود و نتایج خوبی حاصل شده است. 

عوامل افزايش دهنده رواني گفتار كودك

 • گفتار آرام و كشيده همراه با آهنگ طبيعي
 • جملات ساده و كوتاه
 • مكالمه آرام و رعايت نوبت در صحبت كردن
 • صحبت كردن كودك با خود و عروسكهايش
 • تبعيت كردن از رهبري كودك در بازي

چگونه والدین می توانند باعث تشدید لکنت زبان گردند؟

 • کامل کردن جملات کودک
 • دستپاچه کردن و وادار کردن او به تکمیل جملاتش
 • قطع کردن نابه جای گفتار کودک
 • انتقاد مکرر و اصلاح تلفظ صداها و کلمات کودک
 • شتاب زدگی در زندگی روزمره
 • در حضور دوستان، بستگان و یا همسایه ها بخواهند که چیزی را تعریف کند
 • وقتی اضطراب و پریشانی خود را به کودک منتقل می کنند. 
ما را به دیگران معرفی کنید!