اختلال دیکته نویسی

اختلال دیکته نویسی (Dysgraphia) برای کودکانی اطلاق می شود که علی رغم هوش طبیعی، بسیار بد می نویسند.
برخی کاردرمانگر ها معتقدند که بدنویسی این کودکان معمولا به دلیل عدم هماهنگی حرکتی آنان است. اما به هر حال نوشتن باید به عنوان یک عمل پیچیده که شامل رشد ذهنی، مهارتهای حرکتی و بینایی است، در نظر گرفته شود.
با توجه به اینکه معمولا بیان محاوره ای کلمات و نوشتن رسمی آنها در بسیاری از موارد با یکدیگر تطابق ندارد لذا دیکته نوشتن کار دشواری است. البته غیبتهای مکرر، فقدان تمرین کافی، آموزش ناکارآمد و … همه در مشکلات دیکته نویسی موثر است اما این موارد نمی تواند توصیف صحیحی از اختلال دیکته نویسی باشد. 

علل عمده بروز اختلال دیکته نویسی در کودکان

  • نقص توجه و تمرکز
  • ضعف مهارتهای حرکتی
  • ضعف حافظه بینایی و شنوایی
  • انتزاعی بودن مطلب
  • اختلال درحافظه
  • اختلالات دیداری (توالی، تمییز، تشخیص، درک)
 
--
 

از بروز اختلال در کودک پیشگیری کنید 

زمانی که اشکالات عمده ذکر شده در بالا وجود داشته باشد، یادگیری کودک اساسا با عدم توفیق همراه می شود و اختلال دیکته نویسی هم بخشی از اشکالات یادگیری در کودکان است.
معمولا والدین قبل از شروع آموزش رسمی در فرزندشان به برخی موارد دقت نمی کنند و به همین جهت است که با ورود به مقطع دبستان این اشکالات آشکار می شود.
در حالیکه احتمالا کودک قبل از آن هم مشکلات توجهی، اشکال در هماهنگی های حرکتی، اشکال در مهارتهای دست ورزی و غیره را داشته است. بنابراین بهترین راهکار این است که هرگاه نسبت به صحت عملکردهای فرزندتان در سنین سه تا شش سالگی، ابهاماتی دارید؛ با مراجعه به مراکز کاردرمانی او را به صورت جامع ارزیابی کنید. میتوانید از ارزیابی جامع کوشا استفاده کنید. 
کاردرمانگران اختلالات یادگیری را حتی قبل از شروع آموزش تشخیص می دهند. 
بدین ترتیب با رفع اشکالات و ارتقای سطح مهارتهای رشدی لازم کودک در زمان آموزش دچار اشکال نخواهد شد.

مداخلات کاردرمانی برای رفع اختلال دیکته نویسی

اما چنانچه فرزند شما پس از شروع فرایند یادگیری اشکالاتی دارد قبل از اینکه منتظر بمانید تا با رفتن به مقاطع تحصیلی بالاتر گرفتارتر شود، حتما از طریق مراجعه به مراکز کاردرمانی، درمان تخصصی اختلال را پیگیری نمایید و هرگز تعلل نکنید.
در کاردرمانی و گفتاردرمانی کوشا از مداخلات کاردرمانی ذهنی، کاردرمانی پردازشگر هوشمند، موسیقی درمانی و گفتاردرمانی برای کمک به حل و فصل اشکالات یادگیری (البته با توجه به نتیجه ارزیابی اولیه) استفاده می شود. 

ما را به دیگران معرفی کنید!