کاردرمانی برای همه کودکان

کاردرمانی برای همه کودکان موثر است.

رفع یک سوء تفاهم؛ بسیاری گمان می کنند که کاردرمانی، مخصوص افراد با نیازهای ویژه ذهنی و جسمی است… اما خیر اینگونه نیست. جالب است بدانید که بررسی آمار مراجعین به کاردرمانی کوشا نشان می دهد که همواره بیش از نود درصد مراجعین، کودکان کاملا نرمال و حتی بعضا با بهره های هوشی بالا بوده اند. 

بسیار مهم است که بدانیم: 

کودک شاد و موفق مجموعه پیچیده ای است از، مهارتها و توانمندیها که به صورت متوازن و هماهنگ در  کنار یکدیگر عمل می کنند.
بنابراین والدین آگاه با مشاهده حتی کوچکترین اشکال در مسیر این توازن و هماهنگی در صدد رفع و بهبود آن اقدام می کنند (چگونه رسیدگی کنیم) ، چرا که اشکالات کوچک، رفته رفته به تناسب سن، بزرگ خواهند شد (متاسفانه بعضی والدین این مساله را تجربه کرده اند).

---

مهارتهای اصلی کودکان را بشناسید

منظور از توانمندی ها 6 گروه اصلی مهارتهای زیر است که لازمه داشتن یک زندگی شاد و موفق برای فرزندانمان خواهد بود: 

  1. حرکتی درشت: استفاده از گروه بزرگي از عضلات براي نشستن, ايستادن, راه رفتن, دويدن و غيره.  حفظ تعادل و تغيير وضعيت و هماهنگی میان حرکات اعضای بدن. 
  2. حرکتی ظريف:  استفاده از دستها و انگشتان تا بتواند بخورد, نقاشي كند, لباس بپوشد, بازي كند, بنويسد و كارهاي بسيار ديگري را انجام دهد.
  3. کلامی: صحبت كردن، برقراری ارتباط از طريق زبان بدن و ایما و اشاره, تعامل  و درك آنچه كه ديگران مي گويند و ادای پاسخ و عکس العمل مناسب طوری که دیگران متوجه شوند.
  4. شناختي: مهارتهاي تفكر شامل يادگيري، درك، ‌حل مسأله، استدلال و يادآوري.
  5. رفتاری: بروز رفتارهای صحیح بر اساس موقعیتهای متفاوت، توانایی کنترل هیجانات و احساسات، توانایی قانون پذیری و داشتن سلوکی متعادل و موجه در شرایط متفاوت .
  6. اجتماعي: تعامل با ديگران, داشتن روابط با خانواده, دوستان و معلمان, مشاركت و پاسخ به احساسات ديگران.
 

 کاردرمانگران چه می کنند

کاردرمانگر کمک می کند تا بخشهایی از توانمندیهای کودکان که به علل متفاوت دچار اشکال شده و یا کمتر مورد توجه قرار گرفته است، تصحیح و تقویت شود و کودک بتواند از تمامی مهارتها و توانمندیهایش برای داشتن یک زندگی شاد، راحت و موفق استفاده کند.
شما هم می توانید با ارزیابی جامع فرزندتان نزد کاردرمانگران، از چگونگی وضعیت عملکرد و مهارتها و توانمندیهای کودکتان مطلع شوید، تا در صورت وجود اشکال با بهره گیری از مداخلات کاردرمانی به توانمندسازی فرزندتان و بازتوانی عملکرهای اجرایی و رفتاری او کمک کنید.

با کوشا بیشتر آشنا شوید و در این راه از متخصصین کوشا کمک بگیرید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!