کاردرمانی موثرترین درمان برای کودکان

مزیت کاردرمانی در مقایسه با سایر درمانها چیست؟

وجه تمایز و مزیت کاردرمانی در مقایسه با سایر درمانها به ویژه برای کودکان، تاکید آن بر استفاده گسترده از “فعالیت های هدفمند” است.
فعالیت هدفمند به فعالیت هایی گفته می شود، که کودک به طور فعال در آن شرکت دارد و با یک برنامه درمانی مشخص، قرار است به مرور از اصلاح اشکالات تا تغییر و رسیدن به سطح عملکردی و یا رفتاری مطلوب ادامه پیدا کند.
این فعالیت ها موجب هماهنگی سیستم های جسمی، ذهنی، عاطفی و شناختی شده و در طی انجام آن، توجه کودک معطوف به انجام فعالیت است. فعالیت هایی که برای درمان انتخاب می شوند باید دارای خصوصیات زیر باشند:

  • هدف مشخصی داشته باشند.
  • منجر به افزایش مهارت های فردی و بالا بردن عملکرد های فرد شود.
  • رفع اشکالات اصلی در فرایند ارزیابی اولیه کودک را مدنظر قرار دهد. 
  • باعث ایجاد حرکات و وضعیت های نادرست نشود.
  • عملکردهای کودک را در زمینه های مختلف جسمی و ذهنی مشارکت دهد.

---

تفاوت کاردرمانی با سایر درمان ها

تفاوت عمده ی کاردرمانی با رشته های دیگر مانند روانشناسی و فیزیوتراپی در این است که سایر رشته ها، تکنیک را به طور صرف استفاده می کنند ولی در کاردرمانی، تکنیک در غالب فعالیت استفاده می شود.
در کاردرمانی رشد همگن مهارتها اهمیت دارد؛ چرا که اساسا تمامی مهارتهای رشدی به یکدیگر وابسته اند و مهمترین مساله، رشد همگن و هدفمند آنهاست.
هدف از درمان در کاردرمانی ایجاد یا بهبود عملکرد روزانه در زندگی است؛ بنابراین فعالیت هایی که ارائه می دهد اغلب بر همین راستا خواهد بود. به عبارتی دیگر کاردرمانی معتقد است اگر عضله بیمار تقویت شود؛ و یا ضایعه از بین برود، ولی بیمار نتواند از عضو آسیب دیده برای انجام فعالیت های روزمره ی زندگی اش استفاده کند، درمان انجام نشده است.
متخصصان‌ کاردرمانی‌ با تسلط‌ کافی‌ بر علوم‌ مختلف‌ فیزیولوژی‌، آناتومیکی‌ و روان‌ شناختی‌ یک‌ برنامه‌ جامع‌ درمانی‌ را ارائه‌ می‌دهند.

کاردرمانی به همه جنبه ها دقت می کند

در کار درمانی‌، اشکال و یا اختلال کودک و تأثیرات‌ آن‌ در تمام‌ ابعاد زندگی‌ روزانه او، مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد.
هدف‌ این‌ رشته‌ بالا بردن‌ استقلال‌ و افزایش‌ سطح‌ توانمندی‌ کودک، برای‌ انجام‌ فعالیتهای‌ روزمره‌ و اجتماعی‌ و مهارت‌های‌ زندگی‌ می‌باشد.
تخصص‌ یک‌ کاردرمانگر‌ کمک‌ به‌ بازتوانی‌ جسمی‌، حرکتی‌، ذهنی‌ و روحی‌ افرادی‌ است‌ که‌ دچار اشکالات و ناتواناییهایی در عملکردهای اجرایی، رفتاری و انطباقی می‌باشند.
کاردرمانگر‌ با آموزش‌ کار و فعالیتهای‌ مختلف‌ متناسب‌ با نوع‌ اشکال و بالا بردن‌ توان‌ ذهنی‌ و جسمی، با استفاده‌ از مداخلات درمانی مختلف‌، علاوه‌ بر مقابله‌ با ناتوانی ها و جلوگیری‌ از پیشرفت‌ آن، فرد (کودک و بزرگسال) را به‌ محیط‌ اجتماعی‌ باز گردانده‌ و استقلال‌ او را فراهم‌ می‌آورد.
بسیاری از والدین قبل از آغاز مداخلات کاردرمانی برای فرزندشان به سراغ دارودرمانی می روند اما جالب است بدانید بسیاری از اشکالات علی الخصوص در سنین کمتر از هفت سال می تواند با بهره گیری از مداخلات توانبخشی حل و فصل شود. 

تجربه درمانی جذاب برای کودکان

کودکی که از مداخلات کاردرمانی استفاده می کند وارد یک تجربه جذاب از انجام سلسله فعالیتهایی می شود که اول از همه به او اعتماد به نفس می دهد که حالا دیگر می تواند .
بنابراین کمی صبور باشید و با بهره گیری از مداخلات منظم کاردرمانی به بازتوانی عملکردها و رفتار فرزندتان و نشاط و سلامت جسم و روان او کمک کنید. 
با کاردرمانی و گفتاردرمانی کوشا و خدمات این مجموعه بیشتر آشنا شوید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!