علل تاخیر کلامی در کودکان.

تاخیر کلامی کودک

تاخیر کلامی کودک زمانی است که او نمی تواند در نقاط عطف به رشد مورد انتظار در گفتار برسد.
تاخیر کلامی دو وجه اساسی دارد هم در بیان کلمات به تعداد مورد انتظار مشکل وجود دارد و هم فرایند درک کلامی با اشکال مواجه است. یعنی شاید بتواند کلمات را بیان کند اما به تناسب سن؛ در درک معنای کلمات و استفاده از آنها و درک متقابل کلام دیگران هم با اشکال مواجه می شود.

شما می توانید مراحل رشد کیفی گفتار را در اینجا بخوانید و فرزندتان را در نقاط عطف بسنجید. 

عوامل اساسی که موجب تاخیر کلامی کودکان می شود:

وجود مشکلات فیزیکی در عضلات تولید صدا

تاخیر در گفتار می تواند نشان دهنده مشکل در دهان، زبان یا کام باشد. این مشکلات مانع می شود تا کودک بتواند صداها را به راحتی ایجاد کند. در سنین پایین تر با مشکلات بلع و تغذیه خود را نشان می دهد. در سنین بالاتر در تولید صداهای ل، ر، س، ت، ز این اشکال بیشتر نمود پیدا می کند.

آپراکسی گفتار (CAS)

برای اینکه گفتار رخ دهد، پیام ها باید از مغز شما به دهان شما بروند. این پیام ها به ماهیچه ها می گویند که چگونه و چه زمانی حرکت کنند تا صدا ایجاد کنند.
وقتی کودک آپراکسی گفتار دارد، پیام ها به درستی ارسال نمی شود. ممکن است کودک نتواند لب ها یا زبان خود را به روش های صحیح حرکت دهد، حتی اگر عضلاتش ضعیف نباشند.
گاهی ممکن است کودک اصلاً نتواند چیز زیادی بگوید. کودک مبتلا به آپراکسی گفتاری می داند که چه می خواهد بگوید. مشکل این نیست که کودک چگونه فکر می کند، بلکه این است که چگونه مغز به ماهیچه های دهان می گوید که حرکت کنند.   

اشکالات شنوایی

کودک نوپایی که نمی تواند خوب بشنود یا گفتار شما را به صورتی دیگر می شنود، در تشکیل کلمات مشکل پیدا می کند. یعنی کودک باید حتما خوب بشنود تا به بیان خوبی هم برسد.
یکی از نشانه های کم شنوایی این است که فرزند شما وقتی نام شخص یا شیئی را می گویید توجهی نشان نمی دهد، اما اگر از ژست های بدنی استفاده کنید او واکنش صحیح نشان می دهد.
با این حال، علائم کاهش شنوایی ممکن است بسیار ظریف باشد و شما متوجه نشوید. به همین جهت سنجش دقیق شنوایی در کودکان وقتی نشانه ای از این دست بروز می دهند، ضروری است.   

فقر محیطی

زمانی که کودک داده های کلامی، شناختی، عاطفی، حسی و غیره را از محیط دریافت نمی کند ممکن است دچار تاخیر کلامی شود.
محیط نقش مهمی در رشد گفتار و زبان دارد. کودک باید محرکهای متفاوتی را در محیط پیرامون خود ببیند و تجربه کند تا بتواند به مرور زمان با تقلید و پردازش از آنها برای برقراری تعامل استفاده کند.
بازی نکردن، صحبت نکردن، کتاب و شعر نخواندن و به طور کلی بی توجهی والدین یا عدم تحریک کلامی کودک می تواند کودک را از رسیدن به نقاط عطف رشد باز دارد.

اختلال طیف اوتیسم

مشکلات گفتاری و زبانی و تاخیر کلامی از جمله نشانه های اصلی است که با اختلال طیف اوتیسم دیده می شود.
البته علائم دیگری هم وجود دارد مثلا ؛ تکرار عبارات به جای ایجاد عبارات، رفتارهای تکراری، اختلال در ارتباط کلامی و غیرکلامی، اختلال در تعامل اجتماعی، نوسانات در کیفیت گفتار و زبان و غیره.

 مشکلات عصبی

برخی از اختلالات عصبی می توانند بر عضلات ضروری برای گفتار تأثیر بگذارند و باعث تاخیر کلامی کودک شوند.
مانند؛  فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، آسیب تروماتیک مغز و غیره .
به طور کلی فلج مغزی، کم شنوایی یا سایر ناتوانی های رشدی نیز می تواند بر گفتار تأثیر بگذارد.  

کم توانی های ذهنی

در بسیاری از موارد ممکن است تاخیر کلامی کودک به علت کم توانی ذهنی او باشد. اختلالی که با عملکرد هوشی زیر حد طبیعی و اختلال در مهارت‌های انطباقی (مهارتهای لازم برای زندگی روزمره؛ مهارتهای حرکتی، شناختی، کلامی، رفتاری و ارتباطی)  مشخص می‌گردد.

اشکالات پردازشی

زمانی که کودک نمی تواند به درستی محرکهای محیطی را دریافت کند و پاسخ به موقع و مناسبی به آنها بدهد، یعنی دچار اشکالات پردازشی است. این اشکالات هم می توانند باعث تاخیر کلامی کودک شوند. یعنی همزمان در درک و دریافت و ارائه بازخورد مشکل وجود دارد.

و سایر عوامل کمتر تاثیرگذار نظیر ژنتیک و غیره. 

نکته بسیار مهم

تمامی موارد بالا از طریق مداخلات زودهنگام کاردرمانی و گفتاردرمانی، بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کند.
کودک هر اشکالی که داشته باشد؛ از طریق مداخلات زودهنگام که برآیند آن رفع اشکالات تا حد ممکن وکسب مهارتهای لازم است، می تواند توفیق بیشتری در زندگی روزمره و بهره گیری صحیح و موثر از کلام و سایر تواناییهایش داشته باشد.

مهمترین مساله این است که والدین علت اصلی را بدانند

روانپزشک و یا متخصص مغز و اعصاب اطفال از طریق ارزیابی دقیق بالینی و مصاحبه با خود شما، علت اصلی تاخیر کلامی کودک را به شما خواهد گفت.
والدین می بایست علت اصلی مشکل را در فرزندشان بدانند چون اینگونه با پذیرش وضعیت کودک؛ هم انتظاراتشان را نسبت به او متعادل می کنند و هم می توانند با اقدام به موقع کمک موثرتری برای کودکشان باشند.

ما را به دیگران معرفی کنید!