چرا کودکان امروز مشکلات بیشتری دارند؟

یک تصور اشتباه و بسیار رایج  

آیا این تصوری صحیح است که کودکان امروز توانمند تر و با هوش تر از کودکان در نسلهای گذشته هستند؟
این جمله بسیار استفاده می شود:”این بچه یه جوری با این موبایل بازی می کنه، اصلا نمیدونی این کنترل و میگیره آنچنان کانالها رو عوض می کنه؟! ما اصلا بچه بودیم نمی فهمیدیم این چیزارو…”.  
و متاسفانه این دیدگاه باعث می شود که والدین گمان کنند کودکی بسیار با هوش و با استعداد دارند و از توجه به سایر جنبه های رشدی او غافل می شوند. زمانی که کودک وارد فرایند آموزش و یادگیری می شود و میخواهد با ورود به جامعه تعاملات تازه ای را تجربه کند؛ تازه مسائل و چالشهایش یک به یک آشکار می گردد. 

-----

آیا شناخت و استفاده از ابزارهای الکترونیکی برای کودک مزیت است؟

اینکه کودکان امروزه با این ابزارها به راحتی کار می کنند، قطعا به این علت است که از بدو تولد و یا حتی قبل تر در دوران جنینی همواره در معرض این ابزار بوده اند. البته در اینجا از بازگویی مضرات اشعه های الکترومغناطیسی بر مغز انسان صرف نظر می کنیم. 
بنابراین دیده اند، تقلید کرده اند و یاد گرفته اند. گاهی حتی در پشت این تقلید، درک و شناختی هم وجود ندارد. بلکه صرفا استفاده از این ابزار برای کودک به مثابه یک اسباب بازی جذاب است. 
باعث می شود کمتر از مهارتهای رشدی اش استفاده کند، مهارتهای ظریف و دست ورزی، کند می شود. تعامل و ارتباط او تحت تاثیر یک ابزار یک سویه، ضعیف می شود و بسیاری از موارد دیگر که می توانید در این لینک بیشتر مطالعه کنید. 

اما کودکان دیروز؛ بیشتر توانمند، ماهر و مستقل

کودکی خود را تصور کنید. ساعت ها بازی در خاک، حیاط خانه و یا کوچه و پارکینگ و نزدیکی به طبیعت باعث می شد که بسیاری از داده های محیطی را دریافت کنیم، ببینیم، پردازش کنیم و تجربه کنیم. مواد متفاوت را بشناسیم و با هر بار زمین خوردن در خاک تجربه جدیدی کسب کنیم. 
همبازی هایی که اغلب در رده سنی خودمان بودند و با آنها هم صحبت می شدیم و تعامل می کردیم و بنابراین مهارتهای اجتماعی بهتری کسب می کردیم. 
بر خلاف کودکان تنهای امروز که با بزرگترها هم صحبت می شوند و پس از مدتی هم حرفهای بزرگانه می زنند که به اشتباه فکر می کنیم مزیت است!
نظم پذیری و قانونمندی کودکان دیروز هم، با یک مقایسه بین شرایط مدارس فعلی و گذشته، کاملا مشخص خواهد شد. 
ساعت ها سرگرم بودن و بازی با یک اسباب بازی و حتی کندن دست و پای عروسک ها و سپس جاگذاری آنها و لذت بردن از همان مقدار کم هم خودش نمونه دیگری است که وضعیت را روشن تر می کند. همان تجربه ها نقش بسیاری در ارتقای مهارتهای رشدی ما داشت. حال کودکان امروز با انبوهی از اسباب بازی، بی انگیزه و منفعل هستند. 
البته بسیاری از موارد دیگر که اگر کمی به گذشته برگردید کاملا متوجه تفاوت قابل ملاحظه سطح استقلال و توانمندی کودکان دیروز با کودکان امروزه خواهید شد. 

بله به همین علت، چالشهای کودکان امروز بسیار بیشتر است. 

بنابراین اصلا تعجب نکنید که چرا کودکان امروز انقدر دچار مشکلات عدیده ای در فرایند رشد و نموشان می شوند. 
در اغلب خانه ها، شرایط محیطی غنی و سرشار برای رشد و نمو کودک وجود ندارد. والدین وقت کافی برای فرزندشان ندارند و انبوه اسباب بازی، تبلت و موبایل هم اصلا کافی نیست.
به همین علت است که فقر محیطی انقدر زیاد شده است و رشد کودکان را دچار وقفه و یا اشکال می کند. در این مورد بیشتر مطالعه کنید. 

ارزیابی کودک، در این شرایط رشدی ناهمگن، یک ضرورت است.

اگر شما هم گمان می کنید فرزندتان در فرایند رشد و نمو خود اشکالاتی دارد، (می توانید چالشهای اصلی کودکان را مطالعه کنید)، قبل از رسیدن به نقاط عطف و حساس مانند ورود به مهد و یا مدرسه، پیگیری کنید و با انجام یک ارزیابی جامع از بروز اشکالات آتی پیشگیری نمایید.
کوشا در این مسیر همراه و پشتیبان شما خواهد بود. 

با ما تماس بگیرید.

 

ما را به دیگران معرفی کنید!