چه کنم وقتی فرزندم اصلا درس نمیخواند؟

اگر مقاومت فرزند شما برای درس خواندن به علت وجود برخی اشکالات در عملکردهای او باشد که حتما ضروری است به این مساله از طریق مراجع تخصصی رسیدگی کنید، توضیحات بیشتر را مطالعه کنید. 

اما اگر او دوست ندارد که درس بخواند و اساسا انگیزه و اشتیاقی ندارد می توانید این راهکارها را استفاده کنید و تداوم در اجرای این راهکارها قطعا نتیجه بخش خواهد بود: 

  • درس را وارد زندگی روزانه کنید:

پیوند زدن درس ها با زندگی روزانه منجر به درک ملموس و عمیق مفاهیم و موضوعات درسی می شود و به خاطر سپاری آن ها نیز آسان تر خواهد شد.

  • نصیحت و سخنرانی ممنوع است چون نتیجه عکس می دهد:

موعظه، تهدید و … جایی در فرزندپروری موثر ندارد. چرا که مفید نخواهد بود. دستورالعمل های واضح، دقیق و کوتاه بدهید.

  • تشکر کنید:

اگر کودکتان امتحانش را به خوبی سپری کرد و یا در مورد تحقیقش نظرات خوبی دریافت کرد، از او قدردانی کنید. برای او بستنی بخرید یا او را به سینما ببرید. به طور واضح به او بگویید، می دانید که سخت تلاش کرده است.

  • هدفمند بودن و برنامه ریزی را به او یاد بدهید:

به کودکتان برای تحقق اهدافش کمک کنید. تکالیف بزرگ را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید و تاریخ و زمان برای انجام آن تعیین کنید. با این کار، او با گذشت هر روز احساس موفقیت می کند.

  • عادت کتاب خواندن را ایجاد کنید:

اکثر کودکان قادر به تمرکز کردن بر روی درس خواندن نیستند، چرا که آن ها کتاب خواندن را دوست ندارند. به کودکتان زندگی نامه افرادی را که دوست دارد و یا کتابی با هر موضوع دیگری که علاقه دارد، هدیه دهید.

  • انگیزه اش را تقویت کنید:

کنترل کردن کودکتان نتیجه مثبتی در بر ندارد. برای هر تعامل و تجربه منفی با کودکتان، سعی کنید تعامل و تجربه مثبت ایجاد کنید و انگیزه اش را تقویت کنید.

  • از قوانین مشخص استفاده کنید:

به جای این که با عباراتی همچون «یا فلان کار را انجام می دهی یا دیگر …» کودکتان را تهدید و یا از او باج خواهی کنید، از عباراتی همچون «هر وقت درست را تمام کردی، می رویم به زمین بازی تا والیبال بازی کنیم» استفاده کنید و یا “طبق برنامه امروز می بایست اول این کار انجام شود.”

  • به او کمک کنید:

اگر کودکتان موضوعی را خسته کننده یافت، راه هایی را برای افرایش علاقه در او طراحی کنید. شما می توانید از سی دی های آموزشی تعاملی و بازی گونه برای آموزش آن موضوع استفاده کنید.

اگر این راهکارها به درستی انجام شود می تواند در فرزند شما انگیزه و علاقه ایجاد کند که البته تا حدود زیادی به هنر و خلاقیت شما هم مرتبط است که بتوانید راهکار را اثربخش اجرا کنید. 

اگر این راهکارها موثر نبود چه کنم؟

اما وجود مقاومت مداوم برای درس خواندن، قطعا خبر از برخی اشکالات می دهد که ارزیابی و رسیدگی به اشکالات را در فرزند شما ضروری می کند.
می توانید از متخصصین کوشا کمک بگیرید و شاهد تغییرات مثبت در فرزندتان باشید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!