چرا کودکم اعتماد به نفس ندارد؟

اگر متوجه شده اید که فرزند شما اعتماد به نفس ندارد و یا اینکه در این زمینه دچار اشکالاتی است، حتما یک بار به دقت شیوه تعاملتان با کودک را بررسی کنید. چون شما نقش بسیار اساسی و مهم در شکل گیری اعتماد به نفس فرزندتان دارید. ممکن است ناخودآگاه اشتباهات زیر را انجام داده اید؛ و اینگونه به مرور زمان فرزند شما دیگر خودش را قبول ندارد و اعتماد به نفس هم ندارد: 

  • با واژه های نادرست صدایش می کنید

بچه های بد، خنگول، تنبلک، حراف، خرابکار، لال، دیوانه و بسیاری واژه های دیگر که در عصبانیت یا بدتر به صورت شوخی استفاده می کنید، در ذهن فرزند شما طور دیگری تفسیر می شود؛ او خودش را همانگونه می بیند. مخصوصا در سنین پایین تر که کودکان درک انتزاعی هم ندارند. 

  •  او را از خودتان دور می کنید 

“الان حوصله ندارم” ، “یک دقیقه اجازه نمیدی راحت باشم”، “کاش تو نبودی” و جملات دیگر که با ابراز آنها دقیقا اعتماد به نفس کودک را تخریب می کنید. چون فکر می کند اضافه است، در حالیکه می توانید با یک زمان بندی و برنامه درست هم به او برسید و هم به خودتان. 

  •  با بیان افکار منفی تان محکومش می کنید 

“تو لیاقت این عروسک را نداری”، “تو نمی توانی این کار را انجام دهی”، “تو باعث دعوای من و پدرت هستی”، “تو این خانه و زندگی رو به هم میریزی” و بسیاری از موارد که کودک را متهم می کنیم، به جرمی که واقعا مرتکب نشده و تقصیری هم ندارد. همین حس بد بودن و کافی نبودن برای از بین بردن اعتماد به نفسش کافی است. 

-----

  • بیش از توانش از او انتظار دارید

“چرا پس عالی نشدی؟” ، ” تو باید هم زبانت رو خوب بخوانی و هم ویولون را خوب تمرین کنی”، “تو این دو هفته کلی از ورزش و کلاس نقاشی عقب افتادی” و … ، زمانی که می خواهید فرزندتان سوپرمن شود و با کلی مهارت و دانش بزرگ شود اما نمی دانید که این توقع شما، چه فشاری را بر روح و روان او وارد می کند چون همه نمی توانند همه کار را به خوبی انجام دهند.

  • با دیگران مقایسه اش می کنید

 مقایسه کودکان با همسالان، بچه های فامیل و حتی خواهر برادرشان که گاهی انجام می دهید، حتی شاید هدفی مثبت داشته باشید و می خواهید در او حس رقابت ایجاد کنید؛ اما بسیار اشتباه است و مستقیم اعتماد به نفسش را خدشه دار می کنید. چون کودک فکر می کند که خودش چیزی کم دارد و دیگران بهتر هستند و یا حتی اینکه نسبت به سایرین حسود می شود. فراموش نکنید که او باید همیشه خوب خودش باشد نه قهرمان دیگران. 

به بهبود وضعیت کمک کنید

بنابراین علت اشکال در اعتماد به نفس کودکان را والدین اول می بایست در رفتارها و شیوه تعامل خودشان جستجو کنند و نکته مهم اینکه اگر به هر علتی فرزند شما دچار کمبود اعتماد به نفس شده است به حال خودش رهایش نکنید چون باید این مشکل را حل کنید . 
در کاردرمانی کوشا این اشکال در خلال جلسات بازی درمانی و موسیقی درمانی حل و فصل می شود پس با اقدام به موقع از گرفتاری های بزرگ تر فرزندتان در سنین جوانی پیشگیری کنید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!