کمک به آموزش آنلاین کودکان بیش فعال (ویژه والدین).

چالش های آموزش آنلاین

تعطیلی مدارس و شروع آموزش های آنلاین در منزل به یکی از چالش های اساس خانواده تبدیل شده است. کودک در مدرسه در یک فضای انضباطی آموزشی قرار می گیرد . همین مساله به ساختار دهی و نظم ذهنی و رفتاری او کمک می کند. 
چون می داند قواعدی وجود دارد که می بایست رعایت کند. اما در منزل چون این وجه انضباطی کمرنگ می شود. در نتیجه مشکلاتی نظیر عدم یکجا نشینی، بی توجهی به مفاد آموزشی و بی نظمی و … برای خانواده به وجود می آید. همه اینها اثربخشی آموزش را هم خدشه دار می کند. 

برای کودک بیش فعال بسیار سخت است

زمانی که کودک تشخیص بیش فعالی هم داشته باشد همه این مشکلات دقیقا چند برابر می شود. برای کودک بیش فعال حفظ توجه و تمرکز در آموزش آنلاین مساله ای بسیار دشوار است. قطعا والدین می بایست در کنار او و از طریق راهکارهای زیر به جذابیت آموزش و مشارکت مثبت کودکشان کمک کنند. 

قوانین را با هم مرور کنید

برای کلاس آنلاین در منزل قوانینی وجود دارد که بخشی از آن توسط مدرسه اعلام شده و بخش دیگری هم با هماهنگی شما و فرزندتان تنظیم می شود.
این قوانین را یک به یک با کودکتان مرور کنید تا او دقیقا بداند که چه باید بکند. در یک فضای منظم، ذهن بیش فعال آرامش بیشتری دارد. 

از همان ابتدا برنامه‌ریزی کنید

به او برنامه‌ریزی در کارها را یاد بدهید. کمکش کنید تا برنامه‌ی روزانه برای خودش بنویسد و این برنامه را در اتاقش و یا جایی که در دید او باشد حتما قرار دهید.
می توانید به صورت هفتگی هم برنامه را به روزآوری کنید. ضمن اینکه هرشب وضعیت اجرای برنامه آن روز را با هم مرور کنید و امتیازی خلاقانه هم قائل شوید. 

محیط را آرام و منظم نگه دارید

تا می‌توانید با روش‌هایی محیط آموزش کودک را آرام کنید. میز آموزش مرتب باشد و وسایل اضافی روی آن نباشد. کودکان بیش فعال در محیط پر سر و صدا و شلوغ و نامنظم، تحریک‌پذیری بیشتری دارند. 

تمرکز فرزند بیش فعالتان را اصلا به هم نزنید

زمانی که مشغول انجام فعالیتی در کلاس آنلاین است و حواسش آنجاست تحت هیچ شرایطی با او حرف نزنید و حواسش را پرت نکنید. 

کارهایش را محدود کنید

تعداد کارها و فعالیتهای روزانه اش را محدود کنید. در کنار مدرسه برای او انبوهی از کلاس های متفرقه را برنامه ریزی نکنید. با علاقه و انگیزه خودش نهایتا می تواند در یک کلاس هنری هم شرکت کند. 

ورزش روزانه واجب ترین

انجام منظم فعالیتهای حرکتی به نظم دهی و بهبود فاکتورهای توجهی در کودک بیش فعال بسیار کمک می کند. حتما یک برنامه پانزده تا بیست دقیقه ای ورزشی موزیکال روزانه (صبح ها و یا عصر)، داشته باشید هم برقصید و هم ورزش کنید و بعد از مدتی خودتان شگفت زده می شوید.

حساس نباشید

به حرکات و رفتارهایش حساسیت بیش از حد نشان ندهید و گاهی هم مواردی را نادیده بگیرید تا آرامش بیشتری داشته باشد ضمن اینکه با یادآوری قوانین و با زبان قوانین مدرسه با او صحبت کنید نه اینکه دچار چالش و درگیری روزانه باشید.

تشویق کنید

درصورتی‌که مشاهده کردید با راهکارهای گفته‌شده، فعالیت‌های اضافی او کم و تمرکزش بیشتر شد، حتما از ابزارهای تشویقی برای حفظ و افزایش انگیزش در فرزندتان استفاده کنید. 

مهمترین و اصلی ترین مساله برای کودک بیش فعال

فرزند بیش فعال شما می بایست از مداخلات منظم و مداوم کاردرمانی استفاده کند. در زمان تحصیل به هیچ عنوان مداخلات را قطع نکنید و با یک برنامه ریزی صحیح ؛ روند درمان کودک را هم ادامه دهید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!