بعد از تولد فرزند دوم

همه چیز داشت خوب و عالی پیش می رفت که با تولد فرزند دوم … فرزند اول منزوی، پرخاشگر، عصبی، بهانه گیر و… شد ❗️

بسیاری از مواقع، والدین پس از تولد فرزند دوم، شاهد بروز رفتارها و یا حتی افت عملکرد در فرزند نخست شان می شوند. مسائلی که هرگز وجود نداشته و به ناگاه نمود یافته است.
اگر شما هم شاهد چنین افتی هستید بدانید که شیوه فرزندپروری شما نامناسب است و تداوم این شیوه به هر دو فرزندتان آسیب خواهد رساند. لطفا مطلب ادامه را بخوانید و البته کمی هم از خلاقیت خودتان برای تعدیل و کاهش حس حسادت فرزندان و در مقابل افزایش احساس مسئولیت، اعتماد به نفس و خودباوری و ارزشمندی در آنها کمک کنید، تا این مشکلات حل و فصل شود .

بروز حس حسادت در کودکان پس از ورود عضو جدید در خانواده، خب تا حدودی طبیعی است برای ما هم شاید پیش آمده باشد . اما تداوم و تشدید و ماندگار شدن این احساس در کودک می تواند بسیار خطرناک و آسیب زا باشد و هم بر عملکردهای کودک و هم رفتار او تاثیر منفی بگذارد.
بنابراین ضروری است والدین با توجه به رده سنی کودک، فعالیتهای زیر را جهت کاهش حس حسادت و افزایش احساس مسئولیت و اعتماد به نفس در فرزند بزرگتر، انجام دهند:

 

  • می توانید به كودك بزرگ خود مسئولیت بدهید. مسئولیت هایی كه مستقیماً مرتبط با فرزند كوچكترتان است. به عنوان مثال: به فرزند كوچكتان غذا بدهد و لباس های او را با نظارت خودتان عوض كند.
    این كار به او حس توانمندی و لیاقت می بخشد و مسئولیت پذیری او را نسبت به فرزند كوچكتر بیشتر می كند.
  • به او یاد آوری كنید كه زمانی خود او هم نوزاد بوده و همین كارها را برای او هم انجام میدادید و هر نوزاد به این سن و سال به این كمكها و محبت ها نیاز دارد.
  • عكس های دوران نوزادی و زمان تولدش را به او نشان دهید و توجه او را به محبت ها و هدایایی كه در آن زمان برای او هم انجام میدادید، جلب نمایید.
  • فعالیت هایی را برای فرزند بزرگترتان در نظر بگیرید كه قادر به انجام دادن آن ها است و او را از فرزند دیگر مجزا میکند و بدین وسیله این پیام را به او بدهید كه روی کمکش حساب می کنید و او برای شما خیلی مهم است.
  • او را در آغوش بگیرید و به او محبت كنید، با او بازی كنید، برایش كتاب داستان بخوانید و فعالیت هایی را انجام دهید كه مناسب سنش است.

رفتار صحیح شما می تواند از بروز یک بحران برای فرزندتان، پیشگیری کند و در مقابل هم هرچقدر ناشیانه رفتار کنید؛ می تواند خطرناک و آسیب رسان باشد. 

اگر در برقراری توازن و تعادل میان فرزندان و به طور کلی در شیوه فرزندپروری تان نقاط مبهم و سوالاتی دارید، می توانید با بهره گیری از مشاوره فرزندپروری کوشا (آنلاین و حضوری) به صورت کاملا عملی و با یادگیری روشهای صحیح، تغییرات اساسی و شگرف را به وجود اورید. 

ما را به دیگران معرفی نمائید