بعد از تولد فرزند دوم

بعد از تولد فرزند دوم، فرزندم اول دچار اشکال شد

همه چیز داشت خوب و عالی پیش می رفت که با تولد فرزند دوم … فرزند اول منزوی، پرخاشگر، عصبی، بهانه گیر و… شد ❗️
بسیاری از مواقع، والدین پس از تولد فرزند دوم، شاهد بروز رفتارها و یا حتی افت عملکرد در فرزند نخست شان می شوند. مسائلی که هرگز وجود نداشته و به ناگاه نمود یافته است.
اگر شما هم شاهد چنین افتی هستید بدانید که شیوه فرزندپروری شما نامناسب است . تداوم این شیوه به هر دو فرزندتان آسیب خواهد رساند. لطفا مطلب ادامه را بخوانید و البته کمی هم از خلاقیت خودتان برای تعدیل و کاهش حس حسادت فرزندان و در مقابل افزایش احساس مسئولیت، اعتماد به نفس و خودباوری و ارزشمندی در آنها کمک کنید، تا این مشکلات حل و فصل شود .

حس حسادت طبیعی است اما

بروز حس حسادت در کودکان پس از ورود عضو جدید در خانواده، خب تا حدودی طبیعی است. برای ما هم شاید پیش آمده باشد. اما تداوم و تشدید و ماندگار شدن این احساس در کودک می تواند بسیار خطرناک و آسیب زا باشد. هم بر عملکردهای کودک و هم رفتار او تاثیر منفی بگذارد. در بدترین حالت هم آسیبهایی را برای کودک کوچکتر ایجاد کند.

راهکارها را حتما استفاده کنید، تداوم شرط موفقیت است

بنابراین ضروری است والدین با توجه به رده سنی کودک، فعالیتهای زیر را جهت کاهش حس حسادت و افزایش احساس مسئولیت و اعتماد به نفس در فرزند بزرگتر، انجام دهند:

  • می توانید به كودك بزرگ خود مسئولیت بدهید. مسئولیت هایی كه مستقیماً مرتبط با فرزند كوچكترتان است. به عنوان مثال: به فرزند كوچكتان غذا بدهد و لباس های او را با نظارت خودتان عوض كند.
    این كار به او حس توانمندی و لیاقت می بخشد و مسئولیت پذیری او را نسبت به فرزند كوچكتر بیشتر می كند.
  • به او یاد آوری كنید كه زمانی خود او هم نوزاد بوده و همین كارها را برای او هم انجام میدادید و هر نوزاد به این سن و سال به این كمكها و محبت ها نیاز دارد.
  • عكس های دوران نوزادی و زمان تولدش را به او نشان دهید و توجه او را به محبت ها و هدایایی كه در آن زمان برای او هم انجام میدادید، جلب نمایید.
  • فعالیت هایی را برای فرزند بزرگترتان در نظر بگیرید كه قادر به انجام دادن آن ها است و او را از فرزند دیگر مجزا میکند و بدین وسیله این پیام را به او بدهید كه روی کمکش حساب می کنید و او برای شما خیلی مهم است.
  • او را در آغوش بگیرید و به او محبت كنید، با او بازی كنید، برایش كتاب داستان بخوانید و فعالیت هایی را انجام دهید كه مناسب سنش است.

رفتار صحیح شما می تواند از بروز یک بحران برای فرزندتان، پیشگیری کند و در مقابل هم هرچقدر ناشیانه رفتار کنید؛ می تواند خطرناک و آسیب رسان باشد. 

کوشا به شما کمک می کند

اگر در برقراری توازن و تعادل میان فرزندان و به طور کلی در شیوه فرزندپروری تان نقاط مبهم و سوالاتی دارید، می توانید با بهره گیری از مشاوره فرزندپروری کوشا (آنلاین و حضوری) به صورت کاملا عملی و با یادگیری روشهای صحیح، تغییرات اساسی و شگرف را به وجود اورید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!