رفتارهای نمایشی در کودکان

کودکانی که توسط والدینشان “نمایشی” می شوند❗️

نمایشی شدن کودک یعنی زمانی که اکثر رفتارهای فرزندتان نمایش است نه واقعیت. اعم از خنده و گریه و ناراحتی و حرکتهای عجیب و اظهاراتی که از او می شنوید و می دانید که واقعیت ندارد مثلا در مورد بیماری و یا بی حوصلگی اش و … .

رفتار های نمایشی کودک و سه اشتباه والدین

رفتارهای نمایشی کودکان، معمولا به دنبال سه اشتباه والدین در شیوه فرزندپروری شان، بروز می کند و شکل می گیرد؛

 1.  بی توجهی و حمایت و تشویق ناکافی
  اگر کودک حس کند دیده نمی شود دست به اجرای نمایش می زند تا همه او را ببینند و اگر از این شیوه پاسخ مثبت بگیرد، در قالب نقشش فرو می رود و از خود واقعی اش فاصله می گیرد.
  به عنوان مثال؛ وقتی جیغ میکشم همه به من توجه می کنند در غیر اینصورت محبت و توجه لازم را نمی بینم، پس ادامه می دهم.
 2. افراط در توجه منفی، حمایت و تشویق
  اگر هم حس کند حرکتها و رفتارش هر چند ناپخته، مورد توجه و تحسین است، سعی می کند در اجرای این رفتارها مبالغه بیشتری کند تا همه چیز جذاب تر شود و بیشتر مورد توجه قرار بگیرد او هم در نقشش فرو می رود چون یاد میگیرد رفتارهای عجیب و غریب و بی فایده هم می تواند منشا تاثیر بر دیگران باشد.
 3. برچسب زدن به کودک
  گاهی اوقات هم والدین بلافاصله بعد از دیدن رفتار و یا حرکتی به فرزندشان برچسب می زنند که مثلا بیش فعال است، خجالتی است، فراموشکار است، اضطراب دارد، وسواسی است و خیلی موارد دیگری که متاسفانه بیان آنها در نزد کودک بسیار اشتباه است.
  کودک چون دلیل توجه والدین را وجود آن “برچسب” می داند سعی می کند در ابراز آنچه واقعیت هم ممکن است نداشته باشد، مبالغه کند تا توجه بیشتری بگیرد و یا گاهی از زیر بار مسئولیتهایش شانه خالی کند. مثلا می گوید من فراموشکارم و یا خجالتی هستم و یا استرس دارم و از انجام فعالیت مورد انتظار طفره می رود.

چرا رفتار نمایشی بد است ❗️

کودکان نمایشی اشکالات و ناتواناییهای واقعی خود را پنهان می کنند. بدتر اینکه به جای یادگیری رفتار و روابط صحیح و درست با دیگران، همواره از روش نادرست و نمایشی خود استفاده می کنند.
رفته رفته به سمت دروغگویی، بی مسئولیتی، خودمختاری (عدم پذیرش نظم و قانون چه در خانه و چه بیرون از خانه) پیش می روند، ضمن اینکه اگر هم اشکالاتی داشته باشند شناسایی و حل و فصل نمی شود و با افزایش سن در آنها تشدید خواهد شد. 

درمان و رسیدگی تخصصی

💢 در کاردرمانی کوشا ؛ رفتار این کودکان در خلال جلسات کاردرمانی و در اشکال بازی درمانی و موسیقی درمانی اصلاح خواهد شد . بنابراین قبل از اینکه دیر شود برای حل مساله اقدام کنید.

✔️ در صورتیکه فکر می کنید برای رفع اشکالات فرزندتان نیاز به کمک متخصصین دارید و اگر تمایل دارید فرزندتان در کاردرمانی کوشا ارزیابی و مشکلاتش حل و فصل شود، با ما تماس بگیرید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!