شاخص مهم برای ارزیابی گفتار کودکان

آیا دیگران متوجه کلام من می شوند

آیا دیگران هم متوجه می شوند که من چه می گویم و اساسا چه زمانی به غیر از والدین و نزدیکان کودک، دیگران هم می بایست متوجه آنچه کودک می گوید، بشوند.

والدین عزیز و مراقبان کودک

شما اولین کسانی هستید که می توانید به وجود اشکالات گفتاری در کودک شک کنید، علاوه بر مراحل رشد گفتار که می تواند برای شما یک معیار باشد، وضوح گفتار کودک هم می تواند شاخصی برای ارزیابی شما باشد. 
از چهار سالگی به بعد کلام کودک شما می بایست توسط بقیه افراد هم درک و شنیده شود که در ادامه در این خصوص توضیحاتی داده شده است.

یک نکته بسیار مهم

روند رشد گفتار در کودکان متفاوت است. در هر سنی انتظار می رود که بخشی از تلفظ کودکان کامل شود بنابراین وجود اشکالات تلفظی در سنینی برای کودکان طبیعی است اما تداوم اشکال، عدم پیشرفت و توقف و دشواری در تولید صدا می تواند نشانه باشد یعنی اینکه شما می بایست با دیدن این نشانه ها فرزندتان را به صورت جامع ارزیابی کنید تا با ریشه یابی صحیح و به موقع به حل و فصل اشکالات کمک شده و از تشدید آنها جلوگیری شود. 

شاخصی برای ارزیابی شما

  • تا 18 ماهگی، 25٪ گفتار باید برای افراد آشنا قابل درک باشد.
  • در 24 ماهگی (دو سال، 50 تا 75٪ گفتار باید برای افراد آشنا قابل درک باشد.
  • در 36 ماهگی (سه سال، 75 تا 100٪ گفتار برای افراد آشنا قابل درک باشد.
  • و اما نکته مهم اینکه تا چهار سالگی، کلام کودک می بایست توسط افرادی که آشنا نیستند هم درک شود.


نکته آخر

بنابراین به این نکته بسیار توجه کنید. اینکه شما به صورت کامل متوجه گفتار فرزندتان می شوید، بسیار طبیعی است و مهم این است که طبق مراحل اشاره شده وضوح گفتار کودک رشد کرده و رفته رفته کلام او برای سایرین هم قابل درک بشود. 
هرگونه اشکال در این زمینه ارزیابی جامع کودک را توسط گفتاردرمانگر ضروری می کند.

کوشا با کادری متشکل از کاردرمانگران و گفتاردرمانگران مجرب، در این مسیر همراه و پشتیبان شما خواهد بود.  

ما را به دیگران معرفی کنید!