توجه و تمرکز فرزندتان را بسنجید

داشتن توجه و تمرکز برای کودکان بسیار مهم است

توجه و تمركز یک ضرورت است. صرف نظر از اهمیت و نقشی که برای مطالعه هدفمند و بهينه و توفیق در امور تحصیلی دارد، پایه و اساس انجام موفقيت آميز امور روزمره زندگی است.
اين چند فعاليت ساده شايد آزموني استاندارد نباشد اما مي تواند با تقويت مهارتهاي پردازش ديداري در كودكان به تقويت سطح توجه و تمركز در كودك كمك كند.

مناسب برای کودکان  بالای 4 سال و علی الخصوص در مقطع دبستان

  • با سه مکعب ساده طرح ساده ای بسازید. 20 ثانیه فرصت دهید کودک نگاه کند بعد طرح را جمع کنید و از او بخواهید آن چه را به یاد دارد بسازد.
  • طرح های ساده ای به صورت ناقص روی کاغذ بکشید و از کودک بخواهید جزء حذف شده در تصاویر را تشخیص دهید. مثال: تصویر آدم بدون چشم و … البته با توجه به سن کار را پیچیده تر کنید.
  • چهار تصویر روی کاغذ بکشید. به طوری که دو تا از تصاویر کاملاً شبیه باشند و از کودک بخواهید از بین 4 تصویر، دو تصویر مثل هم را پیدا کرده و به شما نشان دهد.
  • چهار تصویر بر روی کاغذ بکشید. به طوری که یک تصویر با بقیه متفاوت باشد. از کودک بخواهید تصویر متفاوت را پیدا کرده و به شما نشان دهد.
  • نقطه هایی را در یک خط صاف بکشید و از کودک بخواهید آن ها را با خط به هم وصل کند (ابتدا نقطه ها درشت و نزدیک به هم باشد بعد به تدریج نقطه ریزتر و فاصله دورتر شوند).

نتیجه چطور بود؟

اگر فرزندتان این فعالیتها را به خوبی انجام داد، یعنی مهارتهای پردازش دیداری او خوب عمل می کند.
اگر اشکالاتی داشت، یک بار به او آموزش دهید و بعد نتیجه را ببینید.
اگر کودک شما متناسب با سنش نتواند این فعالیتها را انجام دهد، ممکن است برخی فاکتورها در مهارتهای پردازش دیداری او اشکال داشته باشد.
در اینصورت حتما و ضرورتا فرزندتان را در مراكز كاردرماني كودكان ارزيابي كنيد. تا در صورت نياز با بهره گيري از مداخلات كاردرماني ؛ مهارتهاي كودكتان رشد كند.
در صورتیکه تمایل دارید فرزندتان در کاردرمانی و گفتاردرمانی کوشا ارزیابی و مشکلاتش حل و فصل شود، جهت تعیین وقت با ما تماس بگیرید.

ما را به دیگران معرفی کنید!