پیش نیاز نوشتن در کودکان

برای اینکه کودکی بتواند به خطوط شکل دهد لازم است مهارتهای ادراکی، حرکتی و حسی او به صورت هماهنگ و یکپارچه عمل کنند. یعنی بتواند اشکال را تشخیص دهد، شباهت ها و تفاوت ها را درک کند، الگوبرداری انجام دهد و غیره.
چشم و دست او هماهنگی لازم را کسب کرده باشند و عضلات ظریف دست رشد متناسب با سن را به دست آورده باشد. کودک توانایی گرفتن و نگهداشتن ابزار نوشتن را داشته باشد.
در صورتیکه مهارتهای فوق در کودک و به تناسب سنش رشد کند او این آمادگی را دارد که در سنین گفته شده اشکال زیر را بر روی کاغذ ایجاد کند: 

1. خطوط عمودی را در 2 سالگی.
2. خطوط افقی را در 2 سال و 6 ماهگی.
3. دایره را در 3 سالگی.
4. به علاوه را از 3سال و 6 ماه تا 4 سالگی.
5. مربع 4 سالگی.
6. خطوط مایل به راست و مایل به چپ را در 4 سال و 6 ماهگی.
7. ضربدر را در حدود انتهای 4 سالگی.
8. ترسیم مثلث را بعد از 5 سالگی.
در نهایت کودک تا حدود 5 سال و 6 ماهگی میتواند تمام موارد فوق را ترسیم کند. کودکی که این مهارت را کسب کرده باشد، آماده ی نوشتن حروف و کلمات است.

چطور از مشکلات نوشتن پیشگیری کنید

بنابراین بعد از دو سالگی لازم است والدین نسبت به رشد مهارتهای ترسیمی در کودکان توجه داشته باشند. سعی کنند به تناسب سن کودک از فعالیتها و بازیهای مختلف برای رشد این مهارت استفاده کنند.
این چند بازی و فعالیت به تقویت مهارتهای ظریف (دست ورزی) در فرزندتان کمک میکند. 

⭕️ همواره ناظران دقيقي بر مراحل رشد فرزندتان باشيد و به محض مشاهده هرگونه توقف، تاخير و عدم پيشرفت با انجام يك ارزيابي جامع كاردرماني جهت رسيدگي به موقع به اشكالات، اقدام كنيد.
✅ در صورتیکه فکر می کنید برای رفع اشکالات فرزندتان نیاز به کمک متخصصین دارید و اگر تمایل دارید فرزندتان در کاردرمانی و گفتاردرمانی کوشا ارزیابی و مشکلاتش حل و فصل شود، با ما تماس بگیرید.

ما را به دیگران معرفی کنید!