فرزندتان کاردرمانی لازم می شود اگر

انجام فعالیتهای روزانه کودک

انجام فعالیتهای روزانه کودک توسط خودش (مهارتهای خودیاری)، طی مراحل رشد و نمو کودکان اتفاق می افتد. اساسا یکی از شاخص هایی است که نشان می دهد این کودک از مهارتهای رشدی لازم برخوردار هست یا خیر؟
منظور از انجام فعالیتهای روزمره این است که مهارتهای خودیاری در کودکان رشد کند. به نحوی که کودک در انجام وظایف شخصی و روزانه خود توانمند باشد و مستقل عمل کند.
این فعالیتها شامل؛

  • انجام امور مربوط به بهداشت شخصی ؛ شانه زدن، مسواک زدن، شست و شوی دستها، حمام رفتن و … .
  • پوشیدن و درآوردن لباس، کفش، جوراب و … .
  • غذا خوردن
  • سایر کارهایی است که کودکان می بایست در انجام آنها به استقلال عمل برسند. 

اگر دوست داشتید این چک لیست را ببینید و جزییات بیشتری را بدانید. 

کودکان در رشد این مهارت با هم متفاوتند

رشد مهارتهای خودیاری در کودکان مختلف، متفاوت است. ممکن است کودکی در 2 سالگی غذا بخورد و کودکی دیگر این مهارت را در 3 سالگی کسب کند.
نکته مهم این است که یکی از عوامل اصلی در زمینه رشد مهارتهای خودیاری کودکان نوع برخورد و حمایت والدین است.
والدین می توانند با توجه به وضعیت توانایی های کودکشان از سه سالگی به بعد و حتی زودتر به جای انجام وظایف روزانه کودک به او در قالب آموزش این فعالیتها کمک کنند. اینگونه کودکان زودتر به استقلال می رسند و توانمند می شوند.
البته بعضی از فعالیتها مثل حمام کردن و یا بستن بند کفش و زیپ و … معمولا در 5 سالگی به بعد اتفاق می افتد . هر چند ممکن است در کودکی توانمند قبل از این سنین هم این توانایی وجود داشته باشد.

وقتی والدین مانع رشد مهارت خودیاری کودک می شوند

اشکال زمانی به وجود می آید که شما در سنین رشد به جای آموزش و کمک به کودکتان، خودتان فعالیتهایش را انجام می دهید. این باعث می شود که فرزند شما دیرتر به مهارتهای لازم دست پیدا کند. متاسفانه سدی می شوید برای داشتن استقلال در کودکان.
ضمن اینکه این حمایت نادرست شما چنانچه ادامه دار باشد، علاوه بر تاثیر منفی بر مهارتهای رشدی باعث بروز اشکالات رفتاری بسیاری هم خواهد شد:

  • اعتماد به نفس فرزندتان به درستی شکل نمیگیرد.
  • نسبت به انجام وظایفش بی تفاوت می شود.
  • در هرکاری منتظر کمک و حمایت شما می ماند.
  • به علت این وابستگی و ضعف حتی ممکن است در برقراری ارتباط با همسالانش هم دچار اشکال شود.

چه کنیم؟

بنابراین به جای اینکه وظایفش را انجام دهید به او آموزش دهید تا رفته رفته مستقل و توانمند شود.
اما چنانچه با حمایتهای بیش از حد خود مانعی برای رشد مهارتهای خودیاری در فرزندتان شده اید و او هم اکنون اشکالاتی دارد، می توانید با انجام یک ارزیابی جامع کاردرمانی به رفع به موقع اشکالات و توانمندسازی کودکتان کمک کنید. زمان را ازدست ندهید و با کوشا تماس بگیرید.

ما را به دیگران معرفی کنید!