آیا دیر به حرف افتادن کودکان اشکال دارد؟

حرف نمیزنه ولی بعدا میزنه!
بسیاری از متخصصین به شما خواهند گفت؛ اگر کودکتان حرف نمیزند بعدا میزند و تاخیر کلامی کودک شما با توسل و توکل به زمان، انشالا برطرف خواهد شد.

نیمه پر لیوان، بله حتما حرف میزند.

حالا 3 سالگی، نه چهار سالگی، نه 5 سالگی این طفل معصوم به حرف می افتد…  اما در خلال این زمان سکوت برایش چه اتفاقات دیگری می افتد. آیا می دانید؟

در زمان سکوت کودک

لحظه ای خودتان را بدون تکلم تصور کنید، همه در حال صحبت کردن و شما هم میخواهید مشارکت کنید. حتی با مساله ای مخالفت کنید . احساستان و یا مشکلتان را بیان کنید و… .
بله زبان بدن و نوشتن دو ابزار خوب برای اظهار خودتان می شود. اما آیا کودک هم چنین مهارتهایی دارد ؟ 

زبان مهمترين وسيله ارتباطي كودكان است

بنابراين اولين اتفاق ناخوشايند اين است كه كودك شما اشكالات ارتباطي و رفتاری پيدا ميكند؛ پرخاشگر مي شود، جيغ ميزند، پرت ميكند و يا حتي ميزند. چون نياز دارد كه ارتباط بگيرد. حالات مساعد و نامساعدش را براي محيط توصيف كند. بگوید مرا بشنوید و ببینید لطفا.

دومین اشکال به زبان ساده

زماني كه كودك در سن رشد نتواند به اطلاعات شناختي محيط پاسخ مناسبي ارائه دهد، ”این چیه، من اون یکی رو میخوام، چه قشنگه، بده منم بازی کنم…“ ، براي يادگيري هم بي انگيزه ميشود. چون نميتواند مشاركت مثبتي داشته باشد در نتيجه شناختش هم به درستي رشد نميكند.

سومین نتیجه ناخوشایند سکوت کودکان

زماني كه نتواند ارتباط كلامي برقرار كند، در پردازش هم دچار مشكل مي شود. يعني به درستي بتواند پاسخ مناسب و به موقع را به محركهاي محيطي بدهد.
”این الان افتاد زمین من چیکار کنم به من چه“ … ، یعنی اطلاعات محیطی را دریافت، تجزیه تحلیل و سپس بازخورد مناسب دهد.
اينها چند اشكال اساسي است كه با تاخير كلامي همراه مي شود، بله كودك به مدرسه مي رود و شما ممكن است آثار اين تاخير را در بروز اشكالات ارتباطي، رفتاري و حتي يادگيري و … مشاهده كنيد. خب اندکی دیر شده است هم مداخلات درمانی طولانی تر می شود و هم پیشرفت کند تر… .

تجربه مهم کاردرمانی و گفتاردرمانی کوشا

تا کنون کودکی با تاخیر کلامی به کوشا مراجعه نکرده است که صرفا اشکال گفتاری داشته باشد. همیشه تاخیر کلامی مراجعین، اشکالی چند وجهی بوده است.
چون اساسا مهارتهای رشدی کودک می بایست همگن و هماهنگ پیش رود و عدم کارکرد صحیح یکی قطعا بر سایر مهارتها هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.
بنابراین به جای واگذاری به زمان و انشالا و اگر و اما، تاخير كلامي كودكان را جدي بگيريد و از طريق يك ارزيابي جامع كاردرماني و گفتاردرماني، با شناسايي علل و ريشه اشكالات، به حل و فصل به موقع مشكلات فرزندتان كمك كنيد.
اگر خواستید ما در کنار شما هستیم و البته سایر همکاران، که مجدانه در این درگاه میکوشیم.

ما را به دیگران معرفی کنید!