والدین و دغدغه آموزش زبان دوم به فرزندان

برای آموزش زبان دوم به فرزندم نگرانم.

بسیاری از والدین نگران زمان و چگونگی آموزش زبان دوم و یا سوم به فرزندانشان هستند. این امر گاهی بدون هدف ثانویه و صرفا با توجه به فضای ایجاد شده در جامعه تشدید می شود.
خیل عظیم تبلیغات برای چند زبانه شدن کودکان و یا حتی رقابت با سایرین که کودک از آنها عقب نماند. گاهی هم به دنبال مسائلی از جمله مهاجرت این آموزش تبدیل به ضرورت و نگرانی برای خانواده ها می شود. البته امیدواریم کسی برای “کلاس و پرستیژ” دنبال این مساله نباشد. 

گذشته زبان آموزی خود را مرور کنید.

اگر شما هم مروری بر گذشته خود و آموزش زبان داشته باشید؛ قطعا متوجه خواهید شد که زبان هنگامی که در محیط نباشید و یا به صورت تخصصی در حیطه کاری شما نباشد، فراموش می شود.
بنابراین این همه عجله و نگرانی برای چیست؟
آيا قصد مهاجرت داريد اصلا نگران نباشيد چون کودکان  به راحتي زبان را در محيط فرا خواهند گرفت بنابراین آموزش خود شما قطعا اولویت دارد.  

اجازه دهید زبان اول را خوب یاد بگیرد

اجازه دهيد فرزندانتان زبان فارسي را به درستي بياموزند و با الفباي فارسي و خواندن و نوشتن آن آشنا شوند.
اگر کودکی با میل و رغبت در این آموزشها مشارکت کند، پیشرفت هم نشان می دهد. البته این پیشرفت و بهبود منجر به رشد سایر مهارتهای کلامی، ادراکی و ارتباطی او هم می شود. قاعدتا زبان آموزی برای او مناسب است.
اما اشکال اصلی زمانی به وجود می آید که این آموزش منجر به بروز اشکالات و مسائل زیر می گردد:

  • ایجاد اشکالات و یا حتی اختلال يادگيري
  • خستگی مفرط و بی انگیزگی 
  • بهم ريختگي ذهن كودكان 
  • بروز اشکالات تلفظی و گفتاری 


این تجربه ما در کوشاست

در بسیاری از موارد، بررسی سوابق کودکانی که به علت اشکالات یادگیری، اشکالات ارتباطی و یا نقص در مهارتهای کلامی به کاردرمانی کوشا مراجعه کرده اند، نشان می دهد که این کودکان در معرض آموزشهای پیش از موعد قرار گرفته اند. این انبوه اطلاعات و داده ها منجر به بروز مشکلات پردازشی، توجهی و … شده است.

به این موارد دقت کنید. 

بنابراین ضروری است که در آموزش زبان دوم و یا اساسا شروع هر آموزشی به مهارتها و توانمندیهای کودکتان توجه کنید. اولویت بندی دقیقی در این خصوص داشته باشید.
تا از وارد کردن اطلاعات اضافی به ذهن کودک جلوگیری کنید و کودکان بتوانند رشد ذهنی و ادراکی مناسبی داشته باشند.  
بهتر این است که فرزند شما مفهوم واقعي آموزش را بفهمد و در نتيجه قدر و ارزش آن را بداند و در فرایند آموزش با میل و رغبت مشارکت کامل داشته باشد. 

ما را به دیگران معرفی کنید!