چرا فرزندم مشق نمی نویسد و درس نمیخواند؟

شما باید انجام وظایف روزانه را به او یاد دهید.

والدین عزیز آیا شما این نظم و قانون را به کودکتان آموزش داده اید؟ آیا او از از بدو ورود به دبستان یاد گرفته است که برنامه ریزی و انجام تکالیف و خواندن دروس جز وظایف اصلی اوست؟
اکثر بچه ها تمایلی به انجام تکالیف و درس خواندن ندارند و درس خواندن و تکلیف نوشتن ذاتی نیست بلکه اکتسابی و آموزشی است . 
وقتی کودک وارد محیط آموزش می شود و شروع به خواندن و نوشتن می کند، فقط سوادآموزی کافی نیست. او باید سایر مهارتهای زندگی را هم رفته رفته یاد بگیرد و شما باید به او آموزش دهید.
یکی از این موارد هم مسئولیت پذیری در قبال وظایف شخصی و روزانه اش هست که شما می بایست به فرزندتان آموزش دهید. 

نحوه آموزش مسئولیت پذیری و وقت شناسی و نظم

این وظیفه بسیار مهم والدین است که پس از ورود به مقطع دبستان با مشخص نمودن یک برنامه روزانه برای کودکان به ساختارمند شدن ذهن و عمل آنها کمک کنند.
برنامه داشتن خیلی مهم است . چقدر از ما در روز از بی برنامگی مان یا بی نظمی برنامه هایمان رنج می کشیم. البته یکی از دلایل اصلی اضطراب هم همین بی برنامگی است.
حال تصور کنید کودک شما از همان ابتدا با برنامه دوست شود. چقدر از مشکلات احتمالی او در آینده حل خواهد شد.
برنامه که شامل انجام تکالیف، درس خواندن، بازی و تماشای تلویزیون و …. می شود، نظم و قانون را ایجاد می کند و کودک پس از مدتی در انجام خودکار وظایفش مستقل می شود.
بنابراین این آموزش را جدی بگیرید و شاهد تغییرات شگرفی باشید. از همان ابتدا مسیر رشد یادگیری را صحیح و دقیق پایه ریزی کنید. 

چگونه برنامه کودک را طراحی و اجرا کنیم؟

  1. توالی در برنامه بسیار اهمیت دارد یعنی به عنوان مثال تا کودک تکلیفش را انجام نداده نمی تواند فعالیت بعدی را (بازی ، تماشای تلویزیون و …) انجام بدهد . قطعا هر چقدر طول بکشد خود او فرصت انجام سایر فعالیتهای جذاب را از دست خواهد داد.چون ساعت خواب و … هم در این برنامه مشخص شده است. 
  2. جدیت، پیگیری و قاطعیت شما کلید موفقیت در اجرای برنامه و در نتیجه نهادینه شدن نظم در کودک شماست.
  3. توصیه، تذکر، نصیحت و تو باید بخونی و اگه نخونی اینطور میشود و اگر بخونی آنطور و مهم تر از همه برخوردهای خشن و دعوا همه و همه اکیدا ممنوع است. چرا که این بی نظمی را تشدید خواهد کرد.
  4. از ابزارهای تشویقی و همینطور جریمه (محرومیت موقتی از چیزی که دوست دارد) برای ترغیب فرزندتان استفاده کنید. همچنین نشان دادن محدودیت ها به کودک خالی از لطف نیست.
  5. کودکان بسیار آموزش پذیرند فقط کافی است دو تا سه هفته این روند را پیگیری کنید تا شاهد نهادینه شدن نظم و انجام به موقع وظایف توسط فرزندتان باشید. 
  6. می توانید از این راهنما هم استفاده کنید. 

اگر تداوم این کار بعد از گذشت یک ماه نتیجه نداشت چه کنیم؟

اما و اگر فرزند شما با وجود آموزشهای شما و تداوم روند برنامه ریزی روزانه، همچنان مقاومت می کرد و همکاری نداشت، بدانید که احتمالا اشکالات عمیق تری وجود دارد.
فرزند شما می بایست در آن صورت حتما ارزیابی شود تا دقیقا مشخص شود ریشه اشکال کجاست. سپس به او کمک شود. 
در مطلب ادامه به طور تفصیلی دراین خصوص توضیح داده ایم:
چرا فرزندم برای انجام تکالیف و خواندن درس بسیار مقاومت می کند!

ما را به دیگران معرفی کنید!