ارزیابی جامع کاردرمانی، ضرورتی برای ورود به مدرسه

نقاط عطف مهم در زندگی کودک

شاید بتوان گفت که در زندگی کودکان دو نقطه عطف و بسیار مهم وجود دارد:

  1. زمانی که کودک وارد فرایند اجتماعی و تعاملی آموزش و یادگیری می شود.
  2. زمانی که کودک میخواهد از کودکی عبور کند و وارد فضای نوجوانی شود. 


این دو رویداد در زندگی کودکان بسیار مهم است. چون آنها را وارد شرایط جدید و موقعیت های جدیدی می نماید. بعضی از این موقعیت ها تجربه جدیدی برای آنها می شود. تجربه ای که مستلزم یادگیری و آموزش مهارتهای جدید به آنهاست. 
با ورود به پیش دبستان و همراهی با همسالان در موقعیتهای تعاملی زیادی قرار می گیرد. دوستی ها، قهر و آشتی و یا حتی نزاع، تسهیم و مشارکت در آنچه دارد و برد و باخت در بازی ها و بسیاری دیگر برایش مفهوم پیدا می کند.
خود را در اجتماعی می یابد که با خانه متفاوت است. او بخشی از این اجتماع می شود که برای دوام موفقیت و نشاط باید سازگاری هایی داشته باشد و مهارتهای رفتاری و انطباقی که به او کمک می کند. 

والدین تازه متوجه می شوند

به همین دلیل است که والدین در این مقاطع زمانی ممکن است متوجه وجود برخی اشکالات در فرزندشان بشوند. اشکالاتی که تا قبل از آن اصلا وجود نداشته و یا اینکه اهمیت چندانی به آنها نمی دادند. 
در مراجعه به کلینیک بارها شاهد این موضوع بوده ایم که والدین گزارش داده اند ؛ ” تا قبل از این ما چنین مشکلاتی اصلا نداشتیم”.
البته بخشی از این مسائل کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر است. مانند وقتی که انسان مهاجرت می کند و در محیط جدید دچار مشکلاتی می شود. اما آنچه که اهمیت دارد آن دسته مواردی است که اساسا اشکال یا اختلال در تداوم عملکرد کودک در محیط های جدید و یا آموزشی به وجود می آورد و به همین دلیل است که ارزیابی اهمیت پیدامی کند. 
با انجام یک ارزیابی مهارتهای اصلی کودک کاملا بررسی می شود و اگر اشکالات قابل ملاحظه ای باشد در خلال مداخلات کاردرمانی (در اشکال متفاوت)، حل و فصل می شود. این امر از تشدید و تداوم آنچه ممکن است کودک را تحت فشار قرار دهد جلوگیری می کند.

شرایط زیر را در نظر بگیرید:

بسیار اتفاق می افتد که کودکان؛

  • ظاهري طبیعی دارند .
  • رشد جسمی و قد و وزنشان حاکی از بهنجار بودن آنان است.
  • هوششان در سطح نرمال و یا حتی بیش از آن است.
  • به خوبی صحبت می کنند.
  • مانند سایر کودکان بازي می کنند.
  • مثل همسالان خود با سایرین ارتباط برقرار می کنند.
  • در خانه نیز مهارت هاي خودمراقبتی لازم را دارند.
  • کارهایی را که والدین به آنان واگذار می کنند به خوبی انجام می دهند. 


اما وقتی به مدرسه می روند و می خواهند خواندن و نوشتن و حساب یاد بگیرند؛ دچار مشکلات جدي می شوند و در برخی موارد با بالا رفتن مقطع تحصیلی اشکالات عیان می شود و گرفتاریهای شما و فرزندتان تازه شروع خواهد شد. 
ممکن است توجه لازم را نداشته باشند. در تعامل با همسالان دچار اشکال شوند. در برخی موقعیت ها دچار اضطراب شوند. نظم و قانون را نپذیرند. حتی نتوانند به درستی در کلاس بنشینند. انگیزه و اشتیاق برای یادگیری ندارند و بسیاری از موارد که به کرات در گزارش والدین می شنویم. 

اقدام مهم شما:

بنابراین بیایید قبل از ورود به مدرسه با ارزیابی جامع و کامل توسط کاردرمانگران، اشکالات کوچک را شناسایی و از تبدیل آنها به کابوسهای بزرگ فرزندتان جلوگیری نمایید. کاردرمانی و گفتاردرمانی کوشا به شما و فرزندتان کمک می کند تا شاهد ایجاد تغییرات شگرف باشید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!