آیا فرزند من توانمند است؟

 به راستی چه چیزی اهمیت بیشتری دارد تا شما خیالتان تا حدودی نسبت به کودکتان راحت باشد. آیا مهمتر از اینکه کودک بتواند در زندگی روزمره خودش به نشاط و استقلال دست یابد هم هست؟

هوش یا مهارت زندگی؟

مهم این است که کودک شما از پس خودش بربیاید. اینکه بتواند امور روزانه اش را به درستی انجام دهد. با دیگران تعامل مثبتی برقرار کند. احساس نشاط و سرزندگی داشته باشد. انگیزه و اشتیاق لازم برای یادگیری و مشارکت را داشته باشد. بتواند رفتارهای صحیح را در موقعیت های مختلف نشان دهد. 
هیچکدام از این موارد مستلزم هوشبهر بسیار بالا نیست. اساسا افراد بشر با داشتن هوش طبیعی هم می توانند زندگی شاد و مستقلی را داشته باشند. 

رشد هماهنگ و متوازن مهارتهای کودک، مهمترین است

همه کودکان برای داشتن زندگی شاد و موفق می بایست از شش گروه اصلی مهارتهای زیر برخوردار باشند. البته بدیهی است که کیفیت این مهارتها به تناسب سن متفاوت خواهد شد اما وجود این مهارتها الزامی است. بنابراین اگر دوست دارید فرزندتان زندگی خوبی داشته باشد و به قولی بتواند روی پای خودش بایستد، به تقویت و رشد این مهارتها بسیار توجه کنید. 
نکته مهم این است که شما باید شاهد پیشرفت کودک خود، به تناسب سنش باشید و متوجه رشد و تفاوتهای او در جنبه های مختلف ذهنی، حرکتی، کلامی و … بشوید. 
هرگونه تاخیر در این مسیر مستلزم رسیدگی و پیگیری فوری شما خواهد بود. 

شش مهارت اصلی و ضروری کودکان

 1. مهارتهای حرکتی درشت:
  استفاده از گروه بزرگي از عضلات براي نشستن, ايستادن, راه رفتن, دويدن و غيره.  حفظ تعادل و تغيير وضعيت و هماهنگی میان حرکات اعضای بدن. 
 2. مهارتهای حرکتی ظريف:
  استفاده از دستها و انگشتان تا بتواند بخورد, نقاشي كند, لباس بپوشد, بازي كند, بنويسد و كارهاي بسيار ديگري را انجام دهد.
 3. مهارتهای کلامی:
  صحبت كردن ، برقراری ارتباط از طريق زبان بدن و ایما و اشاره, تعامل  و درك آنچه كه ديگران مي گويند و ادای پاسخ و عکس العمل مناسب طوری که دیگران متوجه شوند.
 4. مهارتهای شناختي:
  مهارتهاي تفكر شامل يادگيري, درك, ‌حل مسأله, استدلال و يادآوري.
 5. مهارتهای رفتاری:
  بروز رفتارهای صحیح بر اساس موقعیتهای متفاوت ، توانایی کنترل هیجانات و احساسات، توانایی قانون پذیری و داشتن سلوکی متعادل و موجه در شرایط متفاوت .
 6. مهارتهای اجتماعي:
  تعامل با ديگران, داشتن روابط با خانواده, دوستان و معلمان, مشاركت و پاسخ به احساسات ديگران.

وقتی این مهارتها به صورت متوازن و هماهنگ رشد کند، کودک در مهارتهای خودیاری هم پیشرفت می کند. مهارتهای خودیاری یعنی استقلال در انجام امور شخصی و روزانه اش مثل غذا خوردن، دستشویی رفتن، مسواک زدن، لباس پوشیدن و …. 

آیا می توانم وضعیت فرزندم را ارزیابی کنم؟

بله قطعا شما می توانید با انجام یک ارزیابی جامع کاردرمانی از وضعیت مهارتهای رشدی کودکتان به نسبت سنش مطلع شوید.
در اینصورت چنانچه اشکالاتی هم وجود داشته باشد با بهره گیری از مداخلات کاردرمانی در اشکال متفاوت آن، حل و فصل می شود و کودک در مسیر استقلال با موانع رشدی و ظرفیتی خود، مواجه نخواهد شد. کاردرمانی و گفتاردرمانی کوشا در این مسیر همراه و پشتیبان شما و کودکتان خواهد بود. 

ما را به دیگران معرفی کنید!