نکات مهم درباره بیش فعالی

والدین گرامی اگر کودک بیش فعال دارید به نکات زیر توجه فرمائید :

 ۱- از این مواد غذایی کمتر استفاده کنید:

  • غذاهایی که مواد رنگی در آنها بکار رفته است. مانند بعضی از شکلاتها، ژله ها، پفک، آدامسهای رنگی.
  • غذاهایی که مواد محرک دارد. مانند ادویه جات، ترشی، کاکائو، لواشک و نوشابه های گازدار.
  • غذاهای آماده مانند همبرگر، پیتزا و اسنک.


۲ – مواد غذایی زیر بسیار مفید است:

  • رژیم غذایی با پروتئین بالا. لوبیا، پنیر، تخم مرغ، گوشت و آجیل می توانند منابع خوبی از پروتئین باشند. این نوع غذاها را صبح و برای میان وعده های بعد از مدرسه در نظر بگیرید. ممکن است تمرکز را بهبود بخشد.
  • کربوهیدراتهای پیچیده تر برای کودک مفید است. سبزیجات و برخی میوه ها از جمله پرتقال، نارنگی، گلابی، گریپ فروت، سیب و کیوی را استفاده کنید. این نوع غذا را عصرها در برنامه بگذارید. ممکن است به خواب کودک شما کمک کند.
  • اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر مصرف کنید. اینها را می توانید از طریق مصرف ماهی تن، ماهی آزاد و دیگر ماهی های سفید تامین کنید. گردو، آجیل و روغن زیتون و کانولا از دیگر غذاهایی هستند که این مواد را در خود دارند.

۳ – فعالیت ورزشی یک ضرورت است.

کودک را به ورزشهایی مانند ژیمناستیک، پینگ پنگ و شنا تشویق نمایید. هر روز فعالیت حرکتی مناسب، رقص و دیگر تمرین ها را در برنامه داشته باشید. به کنترل مود و انرژی فرزندتان بسیار کمک می شود. 

۴ – در مدرسه مواردی را لحاظ کنید.

در کلاس سعی شود در ردیف جلو بنشیند. سعی شود در کلاسهای کم جمعیت تر تحصیل کند. بهتر است به تنهایی و با سرعت کمتر به وی املا گفته شود. معلم با اشراف به اشکالی که کودک دارد هماهنگی های لازم را با او داشته باشد تا فشار کمتری را متحمل شود. 

5 – سخت گیری و امر و نهی ممنوع است.

امر و نهی زیاد، سختگیری بیش از حد و محدود بودن فعالیت کودک، باعث تشدید علائم می شود. روزانه چند ساعت فعالیت فیزیکی نیاز دارد. لذا حداقل روزی یکبار به پارک برده شود و اجازه تحرک و فعالیت و ورزش در پارک داشته باشد. البته همانگونه که دوست دارد و با نظارت شما.  به هرحال ساعاتی را صرفاً به فرزند خود اختصاص دهید.

6- به توانائی ها و نکات مثبت رفتاری کودک توجه فرمائید و آنها را تشویق نماید.

7- محبت و توجه مثبت شما را دریافت کند

محبت از نیازهای ضروری و حتمی و همیشگی کودکان است. از محبت کردن به کودکان دریغ نورزید. محبت به فرزند می تواند بصورت نوازش، بوسه، بغل کردن، کتاب خواندن، با هم بازی کردن، بکار بردن کلمات زیبا و مشوق و تشویق کلامی رفتارهای مثبت باشد.

8- محیط را آرام و با نشاط نگه دارید.

ایجاد محیطی آرام توام با نشاط و صفا و صمیمیت در منزل از اهمیت زیادی برخوردار است. محیط خوب در کنترل رفتار کودکان نقش اساسی و پایدار دارد.

9- لطفا برایش وقت بگذارید.

در گفتگو با کودکان وقت کافی صرف کنید و به نرمی و آرام صحبت کنید و از کلمات زیبا توام با لبخند استفاده کنید. با حوصله به حرف بچه ها گوش کنید وبه سوالات آنها پاسخ دهید.

10- از همه مهمتر

از همه مهم تر اینکه از کاردرمانی و بازی درمانی و موسیقی درمانی (توانبخشی) به طور مداوم و منظم استفاده نمایید. تا فرزند شما رفته رفته مهارتهای خودمدیریتی و خودتنظیمی را یاد بگیرد و بتواند در نهایت استقلال از پس خودش بربیاید.

ما را به دیگران معرفی کنید!