رشد حرکتی کودک در شش سالگی چگونه باید باشد و چطور به او کمک کنیم

مهارتی چند زمینه ای برای کودک

مهارتهای حرکتی در کودکان، مهارتهایی چند زمینه ای است که بر رشد توانمندیهای دیگر کودک هم تاثیر میگذارد. انجام حرکات مختلف و متوازن  مستلزم کارکرد هماهنگ مغز و سایر اندامهاست در نتیجه سیستم ذهنی و حرکتی در اینجا می بایست به صورت همگن و هماهنگ رشد کنند.
علاوه بر این رشد مهارتهای حرکتی در کودکان و انجام آن به صورت مستمر موجب میشود اکسیژن کافی به مغز و سلسله اعصاب برسد و کودک به خود اعتماد کند و رشد اجتماعی و رشد اخلاقی هم در او حاصل شود.  

شش سالگی بسیار مهم است

کودک در پایان شش سالگی وارد مرحله ای تازه از حیات خود می شود . با ورود به مدرسه وارد فضایی بزرگتر و تعاملاتی پیچیده تر با جامعه خواهد شد و به همین علت است که می بایست برای این مواجهه از قبل تجهیزات لازم را داشته باشد. یکی از اساسی ترین تجهیزات مهارتهای حرکتی در اوست؛ اینکه بتواند نظم و هماهنگی و تعادل و چالاکی لازم را در حرکات خود داشته باشد و در قیاس با همسالانش احساس ضعف در این زمینه نکند و با اعتماد به نفس بیشتری وارد محیط مدرسه و تعامل با همسالان شود. 

او می بایست در پایان شش سالگی فعالیتهای زیر را انجام دهد: 

  • مداد را به درستی در دست میگیرند.
  • قدرت و چالاکی را با هم دارند، با اعتماد از روی چهارپایه می پرند.
  • می دوند و می پرند و یک توپ را تا ۶ متر شوت می کنند.
  • با تعادل خوبی لی لی می روند.
  • با دقت توپ را گرفته و پرتاب می کنند.
  • معمولاً بدون چرخ های کمک دوچرخه را می رانند.
  • همزمان با موسیقی، پاها را عوض می کنند و هماهنگي حركتي مناسبي دارند.
  • درک و چالاکی مناسبی نسبت به حرکت در جهات مختلف دارند. 

یک چک لیست خوب

کودکان اشکالشان را خوب می فهمند

از آنجا که کودکان در این سن بر عملکرد و همچنین اشکالات خود اشراف دارند ؛ هرگونه نقصان و ضعف را علی الخصوص در مقایسه با همسالان به درستی درک می کنند. بنابراین والدین آگاه به محض مشاهده اشکالات رشدی می بایست به صورت تخصصی پیگیر حل و فصل آنها باشند تا کودک آسیب کمتری ببیند و با اعتماد به نفس بیشتری به زندگی اجتماعی خود ادامه دهد.  

یک راهکار عالی برای والدین

بهترین و تخصصی ترین راهکار در این زمینه، ارزیابی جامع کاردرمانی است که به شما نشان می دهد آیا فرزندتان از رشد مهارتهای حرکتی (و البته سایر مهارتهای اصلی) به تناسب سنش برخوردار است و یا خیر و چگونه می توانید با انجام مداخلات کاردرمانی در اشکال مختلف آن به رشد و نمو متوازن و هماهنگ فرزندتان کمک کنید. بنابراین زمان را از دست ندهید و پیگیر حل و فصل اشکالات کودکتان باشید چون با افزایش سن اشکالات هم بزرگتر و درمان آنها دشوارتر خواهد شد.
برای انجام یک ارزیابی صحیح و دقیق با ما تماس بگیرید. 

ما را به دیگران معرفی کنید!