گفتاردرمانی چیست؟

 گفتاردرمانی شاخه ای از علم توانبخشی است که اغلب به مشاوره و درمان مشکلات گفتاری و زبانی کودکانی می پردازد که یا به صورت مادرزادی و ارثی، یا در دوره ی رشد و یا به دلیل آسیب های بعد از تولد و محیطی دچار این مشکلات شده اند.

آسیب شناس گفتار و زبان با انجام ارزیابی های بالینی و تخصصی به تشخیص و در نهایت برنامه ریزی  برای درمان مشکلات گفتاری می پردازد.
آیا می دانید گفتاردرمان چه اختلالاتی را درمان می کند؟
طبق تقسیم بندی انجمن گفتاردرمانی آمریکا این اختلالات عبارتنداز:
اختلالات بیانی: آن دسته از مشکلاتی هستند که در آن یا کودک دچار تأخیر در شروع گفتار است و یا در چیدن کلمات در کنار هم و ساختن جمله ناتوان و ضعیف است که در این صورت کودک نمی تواند ارتباط خوبی با دیگران داشته باشد.
اختلالات تلفظی: نادرست تلفظ کردن صدا یا صداهایی درکلمات،مانندگفتن (تیپ به جای سیب یاگدوبه جای گردو)
اختلالات در روانی بیان وسرعت بیان:مانندلکنت،تندگویی یاجویده گویی که تحت شرایطی جریان صحبت کردن بوسیله وقفه های نابجا،تکرارپشت سرهم صداها یاکلمات وکشیدن بخشی ازکلمات متوقف وشکسته می شود.مانند(س...س...س...سلام)
اختلالات بلع و تغذیه: اغلب در نوزادان نارس دیده می شود که به صورت مشکل در مکیدن و بلع وجود دارد.در کودکان به صورت مشکلات در جویدن و بلع غذا و پریدن مکرر مایعات به حنجره و ریه می باشد که اگر درمان نشود به اختلالات گفتاری منجر خواهد شد. 
اختلالات صوتی وحنجره ای:هرگونه مشکلی درزیروبمی،بلندی وکیفیت صدای گوینده که شنونده رامتوجه اختلال درصدانمایددراین طبقه قرارمی گیرد.اعم ازگرفتگی صدا،وجودصدای زنانه درمردان،
وجودصدای مردانه وبم درزنان،ناتوانی درصحبت کردن باصدای بلند،صحبت کردن بصورت تودماغی یاحاقی و....
اختلالات درکی:هرگونه اختلال دردرک ویادریافت گفته های دیگران راگویند که غالبا پس ازضربه های وارده به سر،سکته های مغزی وآسیب های مغزی درافراد اسیب دیده ایجاد می شود.
 
چه زمانی باید به گفتار درمانی مراجعه نمایید؟
بنا براختلالات ذکرشده افرادیکه دارای اختلالات زیر باشندمی بایست به متخصص گفتار درمانی مراجعه کنند:
تأخیر در شروع گفتار(زمانی که فاصله ی زبان درکی و بیانی بالا باشد، و کودک با وجودی که گفته های اطرافیان را به خوبی درک می کند با اشارات و داد و فریاد به جای کلمات ارتباط برقرار می کند) -
فلج مغزی و آسیب های مغزی حین تولد - اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون  - شکاف کام و شکاف لب - آسیب های شنوایی و مشکلات ناشی از آن  - اختلالات رشدی مانند اتیسم و آسپرگر  - مشکلات ذهنی - ناروانی گفتار و لکنت - مشکلات تلفظی -مشکلات خواندن  -اختلالات متابولیکی مانند فنیل کتونوریا - مشکلات صوتی مانند اختلال  درزیر و بمی، گرفتگی صدا و ... -دو یا چند زبانگی - اختلال در توجه و تمرکز و حافظه ها
نکته مهمی که باید در نظر بگیریم این است که درمان در گفتار درمانی باید خیلی زود ( ترجیحاً قبل از سه سالگی و در بعضی مواقع بعد از 4 ماهگی) آغاز شود، مشکلات راحت تر و سریع تر برطرف خواهند شد، و باید بدانیم گاهی در صورت عدم درمان مشکلات باقی خواهند ماند. البته این به معنای این نیست که کودکان با سن بالاتر درمان پذیر نیستند بلکه درمان آنها بسیار آهسته تر خواهد بود چون به هر حال کودک الگوی غلطی را در طی این چند سال یاد گرفته است که باید این الگو تغییر کند.
گفتاردرمان می تواند در تمام موارد راهکارهای مناسبی برای رفع مشکلات کودکان و بزرگسالان در زمینه های تلفظی، لکنت، حرکات عضلات صورت و سایر اندامهای گویایی، صوت و صدا، مشکلات درکی، بیانی و زبانی ارائه دهد. این درمانها بسته به نوع اختلال به صورت انفرادی و گاه به صورت گروهی انجام می پذیرد.

نظرات (0)

image
نظر شما درباره این مطلب
image
(E-mail)
Left Col