بازی درمانی

به همه خواسته‌هاي کودک پاسخ مثبت ندهيد!

 مهارت "نه" شنیدن!
دنياي اسباب‌بازي و کارتون‌ها و شخصيت‌هاي کارتوني که به شکل انواع و اقسام عروسک‌ها امروزه در بيشتر اسباب‌بازي‌ فروشي‌ها موجود است، براي ما بزرگ‌تر‌ها دنياي رنگارنگ و جالبي است چه برسد به کودکان که کافي است يکي از عروسک‌هاي شخصيت‌هاي کارتوني را ببينند... داشتن اين عروسک يا کارتون يا اسباب‌بازي براي کودکان بسيار هيجان انگيز است و دوست دارند هر آنچه در يک مغازه مي‌بينند را يک جا داشته باشند، اما آيا واقعا پاسخ دادن به همه خواسته‌هاي کودک مي‌تواند صحيح باشد؟ والدين چگونه بايد در مقابل خواسته‌هاي بجا و نابجاي کودک براي خريد کردن پاسخ دهند؟ آيا بايد هرآنچه او مي‌خواهد را برايش تهيه کنند؟ 

اگر بخواهيم با پيشرفت جامعه و تحولي که در ساخت اين وسايل ايجاد مي‌شود به روز باشيم، بايد والديني باشيم که تقريبا هر روز اسباب‌بازي جديدي را براي فرزندمان تهيه کنيم اما در روش‌هاي نوين تربيت سازنده، پاسخ به تمام درخواست‌هاي کودکان شيوه صحيح و مناسبي نيست و کودکاني که همه خواسته‌هاي آنها از جمله خريد انواع اسباب‌بازي و فيلم‌ها و کارتون‌هاي دلخواهشان مورد قبول و پذيرش اطرافيان قرار مي‌گيرد، کودکاني پرتوقع بار مي‌آيند و انتظارات زيادتر از حد از اطرافيان خود دارند و از همان کودکی پايه‌هاي توقع و زياده خواهي در آنها شکل مي‌گيرد.
بنابراين بهتر است همان‌طور که مهارت «نه گفتن» را به آنها ياد مي‌دهيم، مهارت «نه شنيدن» را هم به آنها ياد دهيم. وظيفه اصلي آموزش اين مهارت‌ها بر عهده والدين است و نه فرد ديگري. والدين بايد بدانند که نبايد همه درخواست‌هاي کودک مورد پذيرش قرار گيرد به خصوص در مورد اسباب‌بازي‌ها و خريد بازي‌هاي رايانه‌اي، فيلم‌ها و کارتون‌ها. خانواده بايد براي خريد‌کردن محدوديت ايجاد کند و قوانيني داشته باشد و اجراي اين قوانين را براي همه اعضا الزامي کند. مثلا در مورد فيلم‌هاي خشن، خانواده مي‌تواند اين قانون را بگذارد که «ما فيلم‌هاي خشن را در خانه نمي‌آوريم» و از ابتدا جواب والدين نه باشد و هيچ استثنايي هم قائل نشوند. اين به عنوان يک قانون هميشه بايد از سوي والدين و کودکان اجرا شود و به درخواست کودک مبني بر ديدن اين فيلم‌ها جواب منفي داده شود. اعضاي خانواده به خصوص کودک بعد از مدتي مي‌پذيرد که اين قانون هميشه در خانه آنها رعايت مي‌شود و خريد اين فيلم‌ها هم ممنوع است.
در مورد ساير فيلم‌ها و عروسک‌ها و بازي‌هاي رايانه‌اي هم خانواده بايد محدوديت ايجاد کند و خريد محدود اين وسايل را هم، به رفتار فرزند خود منوط كند. خريد و پاداش دادن بي‌قيد و شرط آثار مخربي در تربيت فرزند دارد و اگر براي کودک چيزي خريداري مي‌شود، بايد مناسبت‌ داشته باشد. در صورتي که رفتار کودک مطلوب بود با توجه به قيمت وسايل پاداش بايد روزانه، هفتگي و ماهانه باشد. کودک بايد بداند که اين خريد و پاداش در ازاي رفتار خوب يا کار خوب يا اصلاح رفتار بد او است. نکته مهم اين است که بايد در خريد کردن محدوديت وجود داشته باشد و کودکان بايد ارزش زحمات والدين را درک کنند همچنين براي بودجه‌ خانواده و پول ارزش قائل شده و اين موضوع بايد از کودکي به آنها آموخته شود.
در مورد اطرافيان نزديک مخصوصا پدربزرگ و مادربزرگ چطور؟ آنها مي‌توانند بي‌قيد و شرط براي کودک اسباب‌بازي تهيه كنند؟ اين مساله در فرهنگ ما وجود دارد که پدربزرگ و مادربزرگ به خاطر دوست‌داشتن زياد نوه‌شان اين قوانين را رعايت نمي‌‌كنند و محبت خود را با خريد انواع اسباب‌بازي به کودک نشان مي‌دهند. اگر اين مساله «گاهي» باشد، مشکلي ندارد و اساسا براي ايجاد محبت و دوستي و برقراري روابط عاطفي خوب است. همچنين بهتر است در زمينه خريد اين اسباب‌بازي‌ها به اقوام گوشزد کرد که از طيف مورد قبول خانواده باشد اما اگر خريدکردن اين وسايل دايما تکرار شود، نيازمند صحبت جدي والدين با بستگان است. آنها بهتر است از اقوام بخواهند که تهيه اين وسايل و اسباب‌بازي‌ها را به عهده والدين بگذارند و حق اظهار نظر کودک را هم در نظر بگيرند. گاهي بچه‌ها با ترفند‌هاي مختلف از جمله احساساتي‌کردن والدين با برخي جملات و چاپلوسي از آنها مي‌خواهند که برايشان خريد کنند، در اين زمينه چه نظري داريد؟ معمولا بچه‌ها به منظور فريب‌دادن والدين براي رسيدن به خواسته‌هاي خود از جملاتي نظير «دوستت ندارم، مادر بدي هستي، به من توجه نداري، برادر يا خواهرم را بيشتر از من دوست داري» زياد استفاده مي‌کنند.
والدين جدي در عين حال که رابطه عاطفي خوبي با فرزند خود برقرار مي‌کنند، معمولا به اين صحبت‌هاي کودک توجهي نمي‌کنند، چون مي‌دانند که اين صحبت‌هاي سطحي براي رسيدن به خواسته و هدف آنهاست. در تصميم آنها تغييري ايجاد نمي‌شود و فريب فرزندان را براي رسيدن به درخواست نمي‌خورند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر بهتر است این روش ها ،زیر نظر یک کاردرمانگر و یا استفاده از جلسات بازی درمانی برای کودکان عزیز همراه گردد.


مطالب مرتبط:
مشاوره فرزندپروری کوشا

 • در صورتیکه فکر می کنید برای رفع اشکالات فرزندتان نیاز به کمک متخصصین دارید و اگر تمایل دارید فرزندتان در کاردرمانی کوشا ارزیابی و مشکلاتش حل و فصل شود، با ما تماس بگیرید.
 • اگر میخواهید نسبت به چگونگی رشد مهارتهای اصلی فرزندتان به تناسب سنش، آگاه شوید می توانید از ارزیابی جامع کاردرمانی کوشا استفاده نمایید. 
 • همچنین شما می توانید سوالات خود را در خصوص عملکرهای اجرایی و رفتاری فرزندتان در مشاوره آنلاین کوشا مطرح کنید، کاردرمانگران کوشا به شما پاسخ خواهند داد. 
 • ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
 • بازیها و نکات کاربردی بسیاری، ویژه والدین و مربیان و آموزگاران در کانال تلگرام کوشا منتشر شده است .
 • نظرات (0)

  image
  نظر شما درباره این مطلب
  image
  (E-mail)
  Left Col